Európa;lakosság;öregedés;

- Vén Európa - Lépni kellene az öregedő társadalom miatt

2020-ra Magyarországon a 65 év felettiek száma várhatóan eléri a 2 millió főt, 2030-ra pedig Európa lakosságának negyede időskorú lesz. Ezekről az előrejelzésekről és alternatív jövőképekről egyeztettek kutatók, szakpolitikusok, civilszervezetek és önkormányzatok képviselői a Magyar Tudományos Akadémia által koordinált „Parliaments and Civil Society in Technology Assessment” (PACITA) elnevezésű program keretében.

Nemcsak Magyarországnak, hanem Európának is szembe kell néznie azzal, hogy lakossága az elkövetkezendő évtizedekben tovább idősödik. Míg 2010-ben az Európai Unió teljes lakosságának 18 százaléka volt 65 év feletti, addig ez az arány 2030-ra előreláthatóan 25 százalékra nő. Az ezzel járó társadalmi szintű problémák megoldásában egyre nagyobb jelentőségre tesznek szert az infokommunikációs technológiák. A Magyar Tudományos Akadémia által rendezett tanácskozáson az új technológiák szerepét és lehetőségeit tekintették át a résztvevők.

 A PACITA keretében megvalósuló, az Európai Unió által támogatott, alternatív jövőképek megvitatására épülő konzultáció célja, hogy nemzeti és uniós szinten is segítse a tényeken alapuló szakpolitikai döntéshozatalt, valamint fórumot kínáljon az érdekelt társadalmi csoportok közti egyeztetésnek. A projektben részt vevő országok kutatói, döntéshozói, valamint intézményei már több országban – Ausztriában, Bulgáriában, Csehországban, Dániában, Írországban, Spanyolországban, Norvégiában és Belgiumban – egyeztettek a kilátásokról és a várható feladatokról. A Magyar Tudományos Akadémia a projekt résztvevőjeként „kiemelt feladatának tekinti a tudomány, a politikai döntéshozók és a civil szféra együttműködésének elősegítését” – hangsúlyozta köszöntőjében Vékás Lajos, az MTA társadalomtudományi alelnöke a hazai ülés megnyitóján.

Mint elmondta, az idősödő társadalom témájával több diszciplína is foglalkozik, a tudomány pedig a lehetséges alternatívák kidolgozásával nyújthat a döntéshozatalt megalapozó támogatást a szakpolitikusoknak. Az MTA-n rendezett szakmai eszmecserén az infokommunikáció lehetőségeit hat tematikus egységben vitatták meg a résztvevők. A 65 év feletti, egészségügyi szempontból rászoruló emberek számára egyre több olyan új technológiai megoldás válik elérhetővé, amely – például állandó orvosi távfelügyelet biztosításával vagy társas kapcsolataik aktívabbá tételével – idős korban is segíti az önálló életvitelt.

Magyarországon jelenleg 1,7 millió 65 év feletti ember él. Számuk a KSH Népességtudományi Kutatóintézet előreszámítása alapján 2020-ra várhatóan eléri a 2 millió főt, 2030-ra pedig a demográfiai becslések szerint Európa lakosságának negyede lesz idős ember.

 

A magyar ipari cégek nem helyeznek kellő mértékű hangsúlyt az árajánlataikra, valamint vevőik utánkövetésére. Bár sok cég panaszkodik arról, hogy az egyre szorosabb piaci versenyben szinte alig tud vevőt szerezni, a probléma nem mindig kívülről érkezik. Jellemző, hogy nem tesznek meg plusz lépéseket azért, hogy az egyszerű érdeklődőből visszatérő vásárlót generáljanak. Ezzel szemben a nyugati cégek jóval előremutatóbb hozzáállásról tesznek tanúbizonyságot. A Tablazat.hu ipari termék-összehasonlító portál elemzése rámutat arra, hogy a különbségnek két fő oka van.