Nemzeti Fejlesztési Minisztérium;Seszták Miklós;

Seszták Miklós miniszter Orbán Viktor döntését hajtja végre. Fotó: Bielik István/Népszava

- Tisztogat a miniszter

Megkezdődött a fejcserék előkészítése és a pénzügyi források újraosztása a fejlesztési tárcánál. A főként állami cégeknél várható tisztogatás a fideszes érdekcsoportok közötti harc része, amelyben a kormánypárt gazdasági erejét megtestesítő Simicska Lajos üzletember és a politikai hatalmat gyakorló, a miniszterelnökséget vezető Lázár János emberei csapnak össze - állítják elemzők. A vezetők leváltását Seszták Miklós, a fejlesztési tárca vezetője előre jelezte. A minisztérium ugyanakkor cáfolja, hogy leállította a szerződéskötéseket a hozzá tartozó állami vállalatoknál.

Megkezdődött a tisztogatás a fejlesztési minisztériumban, bár a tárcánál ezt igyekeznek leplezni. A folyamat lényege, hogy az előző tárcavezető, Németh Lászlóné kádereit lecseréljék az új miniszter, Seszták Miklós embereire. A minisztérium pénzügyi forrásait pedig újraosztják egymás között a fideszes üzleti körök - nyilatkozták lapunknak névtelenséget kérő elemzők.

Az elemzők szerint ebbe a sorba illeszkedik a Cink.hu - egy állami cégnél dolgozó bejelentése nyomán - tegnap közölt információja is, miszerint az állami cégeket e-mail-ben értesítették arról, hogy fel kell függeszteniük az összes szerződéskötést. Azt ugyanakkor maga az értesülés kiszivárogtatója is megjegyezte, hogy ha elengedhetetlen, akkor Seszták Miklós miniszterrel és a vagyonpolitikáért felelős államtitkárral egyeztetve lehet szerződést kötni, illetve a "normál üzletmenethez szükséges" szerződéseket újra lehet kötni.

A felfüggesztésről szóló sajtóhírekre nem reagált a szaktárca, a Napigazdaság.hu kormányzati információkra hivatkozva állította, ilyen tiltás nem történt.

Orbán kérésére keményített Seszták
Az Index információi szerint a fejlesztési minisztert Orbán Viktor miniszterelnök kérte fel az intézkedésre. Seszták arra „kapott mandátumot”, hogy vizsgálja felül az állami tulajdonú cégek üzletkötéseit. Azt a Fideszben sem tagadják, hogy a frissen kinevezett fejlesztési miniszter felhatalmazása szokatlan lépés Orbántól, hiszen az ehhez hasonló intézkedések általában kormányváltások idején történnek.

A Cink.hu értesülése viszont összefüggésben lehet Seszták Miklós Napi Gazdaságnak adott múlt heti interjújában közöltekkel. A miniszter ugyanis kijelentette: a tárcánál és az egyes cégeknél még a héten eredményhatékonysági elemzést készítenek. Amennyiben valahol úgy látják, hogy a hatékonyság vezetői kompetencia miatt szenved csorbát, ott gyorsan meglépik a szükséges személyi változásokat. Ugyanakkor azt is mondta, hogy nem cél az állami cégek lefejezése.

Ha lesznek személycserék, azokat a következő hetekben bejelentik, mert senkit nem szeretnének sokáig bizonytalanságban tartani. Ez a nyilatkozat pedig a szakértők szerint nem más, mint a burkolt kádercsere előrevetítése. Nem tudni mennyire az eredményhatékonysági vizsgálat része, de úgy hallani, hogy egyes államicég-vezetők naponta tesznek jelentést a minisztériumban.

A fejlesztési tárcánál, illetve az állami cégeknél megkezdődött "átvilágítás" feltehetően része a Fidesz hátterében álló üzleti érdekcsoportok közötti küzdelemnek is. A minisztérium éléről ugyanis Orbán Viktor miniszterelnök váratlanul lecserélte a korábbi tárcavezető Németh Lászlónét Seszták Miklósra, a minisztérium forrásai pedig részben a miniszterelnökséget vezető Lázár János befolyása alá kerültek - nyilatkozta lapunknak Juhász Attila.

A Political Capital vezető elemzője úgy véli: bár ma már részben a nyilvánosság előtt zajlik a Fideszen belüli gazdasági hatalom és a politikai erőt jelentő kormány közötti küzdelem, a Fidesz nem végletesen megosztott. A kormánypárthoz tartozó üzleti körök érdekei között ugyanis nagymértékű átfedések vannak egymással, amelyek ugyanakkor erős köteléket jelentenek.

A szakértő hozzátette: nemcsak fejlesztési minisztérium forrásaiért zajlik a csata, miután az erős pénzügyi központosítás keretében Lázár irányítása alá kerültek a vidékfejlesztési források, vagy az ugyancsak sok pénzből finanszírozott közigazgatás jelentős hányada is.

Eddig a Magyar Nemzeti Bank prognózisa volt a legoptimistább a magyar gazdaság állapotáról, mostantól az eddig visszafogottan fogalmazó Kopint-Tárki vette át ezt a szerepet. Palócz Éva a gazdasági kutatóintézet vezérigazgatója a szokásos nyári jelentésükben nem zárta ki a GDP, akár 3,0 százalékot is meghaladó idei növekedését, jövőre pedig 2,5 százalékot jósol.