Budapest;Tarlós István;

"Fogalmilag kizárt a hűtlen kezelés" - bizonygatja a főpolgármester. Fotó: Bielik István/Népszava

- Tarlós elajándékozná a fővárosiak vagyonát

"Én egyben akarom tartani a főváros évszázados közszolgáltatási rendszerét, de ha a BKV-t akarja a kormány, vigyék, mert ez a főváros legkellemetlenebb problémáinak egyike" - mondta az ATV-ben a főpolgármester. Tarlós István szerint a BKV-t és a főváros egyéb tulajdontárgyait "családi ezüstnek a patetikus kifejezéseket kedvelők nevezik", az pedig, hogy ellenzékben még éppen ő és a Fidesz kiáltott farkast a budapesti önkormányzat, azaz a helyiek vagyonának megőrzése érdekében, most már nem számít.

"Az a nagy különbség a kétfajta értékesítés között, hogy Demszky-főpolgármesterék külföldinek akarták értékesíteni (a Fővárosi Gázműveket - a szerk.), a mi koncepciónk szerint pedig száz százalékban köztulajdonban marad az államnál" - mondta Tarlós.

Szerinte az őt kritizáló ellenzékiek súlyos fogalmi zavarról tettek tanúbizonyságot azzal, hogy hűtlen kezelés gyanúját fogalmazták meg a fővárosi vagyonelemek államnak történő, ellentételezés nélküli vagy a valós értéktől elmaradó áron történő átadása ügyében.

Tarlós szerint "ha egy vagyonelem száz százalékban köztulajdonban marad, és államtól önkormányzathoz, vagy önkormányzattól államhoz kerül, akkor jogszabály alapján fogalmilag kizárt a hűtlen kezelés".

Tarlós egyébként már 2011 őszén is ezt hangoztatta, akkor azonban még a fővárosiak kórházainak államosítását igyekezett alátámasztani e furcsa érveléssel. "Ostobaság; az önkormányzat ugyanúgy állam, mint a kormány, csak az állam egy másik szegmense" - állította akkor. A főpolgármester érvelése azonban sem akkor, sem most nem állja meg a helyét. Az önkormányzati vagyon ugyanis nem az államé, ezt pedig a hatályos alaptörvény is rögzíti: "A helyi önkormányzatok tulajdona köztulajdon, amely feladataik ellátását szolgálja".

A helyi önkormányzatok vagyona tehát a helyi közösségek vagyona, nem pedig az egész országé. Persze az alaptörvény ma már nem tartalmazza, amit a régi alkotmány még kikötött: "az állam tiszteletben tartja az önkormányzatok tulajdonát". Ám Tarlós még így is felelősségre vonható lenne a fővárosiak által rábízott vagyonnal való, megkérdőjelezhető gazdálkodás, azaz hűtlen kezelés gyanúja miatt.

A helyi közhatalmat gyakorló önkormányzatokra vonatkozó szabályok ugyanis egyértelműek abban, hogy a vagyont illetően a helyi közösségek megbízásából gyakorolja a tulajdonost megillető jogokat a polgármester és a képviselőtestület. Ez utóbbi jog és felelősség azonban nem jelenti azt, hogy Tarlós, mint főpolgármester jogi felhatalmazással rendelkezne arra, hogy elajándékozza a budapesti lakosság vagyonelemeit, bárminemű térítés, ellentételezés nélkül, amivel veszteség, jelentős vagyoni hátrány éri a helyi közösséget.

Csatornázási munkák miatt jövő hétfőtől várhatóan augusztus 30-ig a Gyömrői úton, a Zalán és az Úz utca között lezárják a városhatár felé tartó két sávot, helyette egy sávon a Ferihegyi repülőtérre vezető úton haladhat az autóforgalom - közölte a Budapesti Közlekedési Központ.