A Heves megyei marhahús a járványügyi nyomozás eredménye szerint nem került be a közfogyasztásba, és az eset nem áll okozati összefüggésben a Tiszafüredhez kötődő lépfenés megbetegedéssel – közölték. A fertőzött húst a hatóság megsemmisítette.
Szakali Erzsébet, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal főigazgatója úgí tájékoztatta az MTI-it, hogy a fertőzést a szakemberek lokalizálták, újabb megbetegedésekkel a továbbiakban nem kell számolni Tiszafüreden.
Az érintett telepen szigorított fertőtlenítést végeztek, a fertőzött szarvasmarha-állományban újabb megbetegedés nem fordult elő, és a kór nem terjedt át a környék állatainak egyikére sem. A helyi zárlatot az előírt, háromhetes megfigyelési idő letelte után lehet feloldani, ami egyben a betegség megszűntté nyilvánítását is jelenti majd.
Mint folyamatosan beszámoltunk róla, a lépfene-megbetegedést egy húshasznú szarvasmarha-állományban állapította meg az állat-egészségügyi hatóság. A betegség kórokozóját két, illegális házi vágás során feldolgozott állat szerveiből mutatta ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az is kiderült, hogy a az állatok feldolgozott húsának egy részét értékesítették, abból a kközétkeztetésbe is került.
Az Együtt-PM véleménye szerint az ügy miatt Fazekas Sándor személyes és hivatali felelősséget is visel, ezért nem maradhat a posztján. A fertőzés ugyanis nem "váratlan sorscsapás" vagy "hétköznapi természeti jelenség" volt, ahogyan a kormány láttatni akarja, a példátlan esethez ugyanis súlyos szabálytalanságok és egy jó kormányzati kapcsolatokkal rendelkező "újgazda" visszaélései vezettek.
Az Együtt-PM szerint változtatni kell a hibás kormányzati birtokpolitikán, hogy az állami földek azokhoz kerüljenek, akiknek valódi állattenyésztési tudásuk van. A hatóságokat meg kell erősíteni, hogy hasonló esetek ne fordulhassanak elő, a mostani ügy összes felelősét pedig - politikai kapcsolataikra való tekintet nélkül - szigorúan meg kell büntetni.
Közben kiderült: tiszafüredi gyerek tucatjait tiltották ki a kormány felügyelete alá tartozó zánkai Erzsébet-táborból annak ellenére, hogy szakemberek igazolták: egyetlen Zánkára készülő tiszafüredi kisiskolás sem fertőzött, ráadásul köztudott, hogy a lépfene emberről emberre nem terjed. Az MSZP közleményben szólította fel a kormányt, minél előbb intézkedjen, hogy a tiszafüredi gyerekek még az idei nyári szünetben visszatérhessenek Zánkára.
Nem marad azonban vakáció nélkül a tiszafüredi Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Háromkirályok Óvoda 50 tanulója, ígérte lapunknak a zánkai tábort képviselve a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány. Ám, hogy pontosan mikor élvezhetik a tábor vendégszeretét, azt nem tudni. Mint írták, az időpontról megkezdődtek az egyeztetések, de kérdésünkre nem erősítették meg, hogy a gyerekeket agusztusban fogadnák-e, ahogyan arra utalt a Blikk.
A gyerekeket annak ellenére nem fogadta a tábor, hogy az ÁNTSZ is megállapította: emberről emberre nem terjedne a lépfene. Ám a tábor orvosa - mint az alapítvány tájékoztatott - azt a szakvéleményt adta, hogy a gyermekekről csak alapos előzetes vizsgálatok után lenne megállapítható az esetleges fertőzés.
Ilyen vizsgálati eredmények a döntés meghozatalakor még nem álltak rendelkezésre, de - tette hozzá a társaság - a vasárnapi kezdés miatt muszáj volt tájékoztatni a szülőket, akik a zánkai táborvezetés - az alapítvánnyal közös - döntését elfogadták, mint ahogy a "későbbi táborozási időpont biztosítását" is.