homoszexualitás;Fodor Gábor;véradás;HIV-vírus;Országos Vérellátó Szolgálat;Magyar Liberális Párt;meleg férfiak;

Nem a melegek örökös eltiltása a probléma megoldása... (Képünk illusztráció.) Fotó: Thinkstock/Getty Images

- Nem kell a meleg férfiak vére

Egyre nehezebben tudja előteremteni a műtétekhez szükséges vérmennyiséget az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ), a kórházak még mindig nem takarékoskodnak a vérrel, mindeközben az OVSZ tiltja a meleg férfiak véradását, hiszen a homoszexualitás mint "magatartás" nagy kockázatot jelent a vérrel átvihető fertőzések tekintetében. Ugyanakkor több országban is kezdik felismerni: a XXI. században nem a melegek örökös eltiltása a probléma megoldása.  A BBC információi szerint Angliában, Skóciában, Svédországban, Japánban, Ausztráliában, Dél-Afrikában feloldották a tiltást.

Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt elnöke még májusban, nyílt levélben fogalmazta meg aggályait az OVSZ 2014-es tájékoztatójával kapcsolatban, amelyben arra kérik a bi-, illetve homoszexuális férfiakat, hogy ne adjanak vért. A dokumentum szerint a férfiak közötti nemi kapcsolat olyan "magatartás", amely "jelentősen fokozza a vérrel átvihető fertőzések kockázatát".

Több száz liter vér megy a kukába
Az egészségügyi intézmények még mindig nem takarékoskodnak a vérrel, az OVSZ becslései szerint évente nagyjából tízezer egységi vér végzi a kukában, ez a mennyiség megfelel az ország egyheti szükségletének - derült ki a szoljon.hu cikkéből. Nagy Sándor, az OVSZ főigazgató-helyettese szerint a problémát csak úgy lehetne kezelni, ha a kórházak körültekintőbben gazdálkodnának a vérrel, vagyis mind többször használnák az úgynevezett vértakarékos eljárásokat, és mindent megtennének azért, hogy a minimálisra szorítsák a leselejtezett vérmennyiséget. A kórházi vezetők szerint ugyanakkor az érvényben lévő protokollok határozzák meg, mikor mennyi vért kell felhasználniuk, s kizárólag a betegek érdekeit tartják szem előtt.

Fodor Gábor levelében arra hívta fel a figyelmet, hogy "egy monogám meleg kapcsolat semmivel sem jelent nagyobb kockázatot, mint egy heteroszexuális párkapcsolat. Szexuális irányultság és nemi identitás okán senkitől nem vehetik el a véradás lehetőségét." A melegek kizárásával így egészséges véradók esnek el a véradás lehetőségétől - mindeközben az OVSZ saját bevallása szerint csak nehezen tud szükséges mennyiségű vért előteremteni a kórházak számára.

Nagy Sándor, az OVSZ szakmai főigazgató-helyettese korábban a Világgazdaság Online-nak úgy nyilatkozott: "A véradók száma nem növekszik, hosszú évek óta a lakosság alig három százaléka ad vért".  A vérellátás nehézségeit figyelembe véve feltehető a kérdés: az OVSZ-nél miért utasítják el automatikusan a meleg férfiakat?

A tájékoztatón feltüntetett alapelv szerint "csak egészséges ember adhat vért

betegeknek", ezt és a szöveg további részét tekintve tehát arra lehet következtetni, hogy a melegek szexuális irányultságukból kifolyólag alapvetően nem egészségesek. Fodor Gábor pártelnök szerint a tájékoztató szövegének "indirekt állítása elfogadhatatlan" és "sérti az Alaptörvényt".

Miért kezeli hát az OVSZ mégis a véradásból kizáró okként a férfiak közötti nemi kapcsolatot? Május 15-én kiadott közleményük szerint a nemi preferencia nem kizáró ok a véradásból, ám állításukat néhány sorral alább meg is cáfolják: "alapfeltétel, hogy valamennyi véradáshoz kapcsoltan kötelezően ki kell vizsgálni a véradókat azokra a fertőző (hepatitis-B, hepatitis-C, HIV 1-2, luesz) ágensekre, amelyekről már egyértelműen bebizonyosodott, hogy vérrel átvihetőek, és a vért kapó betegekre fokozott kockázatot jelenthetnek a transzfúzió során...

A kockázatos magatartásúak kiszűrendők, az említett kategória ide tartozik, több más egyéb, a tájékoztatóban felsorolt kategóriával együtt" - írják.  Bizonyos fokig érthető az OVSZ "körültekintő", a kockázat minimalizálására törekvő hozzáállása.

Igaz, hogy a leadott vért utólag vizsgálják, ám még ezek a tesztek sem minden esetben pontosak: előfordult már, hogy a vér vizsgálata után sem derült ki, hogy az fertőzött, mert például a HIV-vírust annak lappangási időszakában szinte lehetetlen kimutatni - a fertőzött donor vérében ekkor még nem termelődik annyi antitest, amennyit a teszt képes lenne kiszűrni. A

Die Welt német napilap tavaly számolt be arról, hogy Németországban a nyolcvanas évek óta végzik a levett vér HIV szűrését, és az elmúlt harminc évben összesen hat esetben fordult elő, hogy a vért kapó beteg megfertőződött, mert a vizsgálat nem mutatta ki a vérdonor betegségét.

Nem Magyarország az egyetlen, ahol tiltják a melegek véradását, ám számos európai országban kezdik felismerni: a totális, életfogytig tartó kizárás már-már "középkori" gyakorlata nem az egyetlen megoldás a problémára: több országban - a BBC információi szerint így például Angliában, Skóciában, Svédországban, Japánban, Ausztráliában, sőt, még Dél-Afrikában is - feloldották az életre szóló tiltást.

Angliában ma már bevett gyakorlat, hogy azok a meleg férfiak, akik a véradást megelőző egy évben nem létesítettek szexuális kapcsolatot, nyugodtan adhatnak vért - máshol ez az idő hat hónapra csökken, hiszen akár fél év elteltével is könnyedén kimutathatóvá válik az esetleges fertőzés. Egy ausztrál felmérés szerint a tiltás eltörlésével sem növekedett a HIV fertőzés kockázata az országban.

Ugyanakkor azok a monogám kapcsolatban élő meleg párok, akik a megfelelő védekezés mellett rendszeresen eljárnak HIV szűrésekre, előzetes vizsgálati eredményekkel is tudnák bizonyítani, hogy egészségesek. Úgy tűnik azonban, hogy a mai Magyarországon ezek a lehetőségek még nem opcionálisak. 

Lapunk kereste az OVSZ-t: tervezik-e a külföldi példák útmutatásai nyomán a magyarországi meleg férfiakra vonatkozó kritériumok megváltoztatását, de válasz nem kaptunk.

Úgy egy éve szinte teljesen rászoktam a digitális Népszavára. Már azelőtt is megkaptam minden reggel, és ha nem jutottam papírújsághoz, ezt olvastam. Lassan ötven éve olvasok rendszeresen hírlapokat, és bizony bennem is az kelt jó érzést, ha az újság papírból van.