Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt elnöke még májusban, nyílt levélben fogalmazta meg aggályait az OVSZ 2014-es tájékoztatójával kapcsolatban, amelyben arra kérik a bi-, illetve homoszexuális férfiakat, hogy ne adjanak vért. A dokumentum szerint a férfiak közötti nemi kapcsolat olyan "magatartás", amely "jelentősen fokozza a vérrel átvihető fertőzések kockázatát".
Fodor Gábor levelében arra hívta fel a figyelmet, hogy "egy monogám meleg kapcsolat semmivel sem jelent nagyobb kockázatot, mint egy heteroszexuális párkapcsolat. Szexuális irányultság és nemi identitás okán senkitől nem vehetik el a véradás lehetőségét." A melegek kizárásával így egészséges véradók esnek el a véradás lehetőségétől - mindeközben az OVSZ saját bevallása szerint csak nehezen tud szükséges mennyiségű vért előteremteni a kórházak számára.
Nagy Sándor, az OVSZ szakmai főigazgató-helyettese korábban a Világgazdaság Online-nak úgy nyilatkozott: "A véradók száma nem növekszik, hosszú évek óta a lakosság alig három százaléka ad vért". A vérellátás nehézségeit figyelembe véve feltehető a kérdés: az OVSZ-nél miért utasítják el automatikusan a meleg férfiakat?
A tájékoztatón feltüntetett alapelv szerint "csak egészséges ember adhat vért
betegeknek", ezt és a szöveg további részét tekintve tehát arra lehet következtetni, hogy a melegek szexuális irányultságukból kifolyólag alapvetően nem egészségesek. Fodor Gábor pártelnök szerint a tájékoztató szövegének "indirekt állítása elfogadhatatlan" és "sérti az Alaptörvényt".
Miért kezeli hát az OVSZ mégis a véradásból kizáró okként a férfiak közötti nemi kapcsolatot? Május 15-én kiadott közleményük szerint a nemi preferencia nem kizáró ok a véradásból, ám állításukat néhány sorral alább meg is cáfolják: "alapfeltétel, hogy valamennyi véradáshoz kapcsoltan kötelezően ki kell vizsgálni a véradókat azokra a fertőző (hepatitis-B, hepatitis-C, HIV 1-2, luesz) ágensekre, amelyekről már egyértelműen bebizonyosodott, hogy vérrel átvihetőek, és a vért kapó betegekre fokozott kockázatot jelenthetnek a transzfúzió során...
A kockázatos magatartásúak kiszűrendők, az említett kategória ide tartozik, több más egyéb, a tájékoztatóban felsorolt kategóriával együtt" - írják. Bizonyos fokig érthető az OVSZ "körültekintő", a kockázat minimalizálására törekvő hozzáállása.
Igaz, hogy a leadott vért utólag vizsgálják, ám még ezek a tesztek sem minden esetben pontosak: előfordult már, hogy a vér vizsgálata után sem derült ki, hogy az fertőzött, mert például a HIV-vírust annak lappangási időszakában szinte lehetetlen kimutatni - a fertőzött donor vérében ekkor még nem termelődik annyi antitest, amennyit a teszt képes lenne kiszűrni. A
Die Welt német napilap tavaly számolt be arról, hogy Németországban a nyolcvanas évek óta végzik a levett vér HIV szűrését, és az elmúlt harminc évben összesen hat esetben fordult elő, hogy a vért kapó beteg megfertőződött, mert a vizsgálat nem mutatta ki a vérdonor betegségét.
Nem Magyarország az egyetlen, ahol tiltják a melegek véradását, ám számos európai országban kezdik felismerni: a totális, életfogytig tartó kizárás már-már "középkori" gyakorlata nem az egyetlen megoldás a problémára: több országban - a BBC információi szerint így például Angliában, Skóciában, Svédországban, Japánban, Ausztráliában, sőt, még Dél-Afrikában is - feloldották az életre szóló tiltást.
Angliában ma már bevett gyakorlat, hogy azok a meleg férfiak, akik a véradást megelőző egy évben nem létesítettek szexuális kapcsolatot, nyugodtan adhatnak vért - máshol ez az idő hat hónapra csökken, hiszen akár fél év elteltével is könnyedén kimutathatóvá válik az esetleges fertőzés. Egy ausztrál felmérés szerint a tiltás eltörlésével sem növekedett a HIV fertőzés kockázata az országban.
Ugyanakkor azok a monogám kapcsolatban élő meleg párok, akik a megfelelő védekezés mellett rendszeresen eljárnak HIV szűrésekre, előzetes vizsgálati eredményekkel is tudnák bizonyítani, hogy egészségesek. Úgy tűnik azonban, hogy a mai Magyarországon ezek a lehetőségek még nem opcionálisak.
Lapunk kereste az OVSZ-t: tervezik-e a külföldi példák útmutatásai nyomán a magyarországi meleg férfiakra vonatkozó kritériumok megváltoztatását, de válasz nem kaptunk.