Parragh László nem szereti a bankokat. Ezzel a véleményével aligha áll egyedül. A pénzintézetek elleni hangulatkeltésnek a kormányfő hűséges fegyverhordozója mindig is nagymestere volt. Akadt ugyan egy nem is rövid időszak, amikor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara lassacskán örökösnek tartott elnöke még nem úgy nézett a hitelintézetekre, mint az utálatos képre, de akkor erre jó oka volt.
Egykor maga is büszkén emlegette, hogy a Demján Sándor nagyvállalkozó inspirációjára, a VOSZ és a Kamara által közösen megteremtett Széchenyi Kártya a kis- és közepes vállalkozások hitelezésének sikertörténete. Mára azonban az elnök ideológiát váltott, és csatlakozott azoknak a népes seregéhez, akik azt vallják: aki hitelez, az bűnös módon teszi. Célja pedig nem más, minthogy - idézzük az elnököt - a nyeresége jó részét adózatlanul szivattyúzza ki az országból.
A napokban a hazai követeléskezelők szervezetének elnöke keserűen sóhajtott fel: ebben az országban mindent megvédenek, de a hitelezőt ki védi? Miért kéne véldeni, aki kockáztatott, kihelyezte a pénzét és ezért profitot mert realizálni az egyfajta pénzszivattyút működtetett - véli a kamarai elnök. Ennek alapján azt is mondhatná, hogy a kormány a hibás gazdaságpolitikája miatti magas országkockázattal járó felárat az adóssal fizetteti meg, s ezt csak azért teszi, hogy hatalmas hasznot rakjon zsebre. Ha így volna, meg is nyugodhatnánk.
Parragh László átvette a Jobbik szóhasználatát, de mielőtt elhamarkodottan ítélkeznénk, egy új jelenséggel is szembesülhetünk: a kamarai vezér szemében már nem csak a jórészt külföldi kézben lévő bankok jelentik a vállalkozásokat megérteni nem képes intézmények körét.
Korábban lelkes támogatója volt a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjának, úgy tekintett erre a tavaly összesen 700 milliárd, 2014-ben legfeljebb 2000 milliárd forint összegig nyújtható, csekély kamatozású kölcsönre, amely végre mankót nyújthat a kis- és közepes vállalkozásoknak. Ettől remélte a mindenféle hitelekkel szembeni ódzkodásának feloldását. De csalódhatott, mert mostanában nem beszél arról, hogy az olcsó pénz - amit a nyilvánosságot az utóbbi hónapokban elhanyagoló Matolcsy György jegybankelnök mindig szeretett megemlíteni - mégsem szolgálja a kisvállalkozások növekedését.
Az MKIK elnökének bizalma töretlennek tűnt egészen addig, amíg a kamara kutatóintézete meg nem kérdezett 2600 vállalatvezetőt: segített-e rajtuk a program? Láss csodát: a válaszokból kitűnt: "önmagában ez nem növeli a beruházási kedvet, hiszen a program sem a keresleti oldalról jövő, sem az intézményi környezet bizonytalanságából eredő negatív hatásokat nem tudja orvosolni." Parragh László újabb bűnbakot talált, a növekedési hitel programot generáló jegybank képében.