robot;média;AP;

Ők még valódiak... Fotó: Getty Images

- A cikk szerzője: Szókovács

Az Associated Press amerikai hírügynökség bejelentette, hogy júliustól azokat a cikkeket, amelyek a vállalkozások pénzügyi eredményeivel foglalkoznak, egy Wordsmith elnevezésű szoftver írja.

A robotok belépnek a média szerkesztőségeibe és nem azért, hogy a munkanap végeztével kitakarítsanak, hanem, hogy írjanak.

A legnagyobb port felvert, de nem egyedüli eset az AP-é.  A Wordsmithet (magyarul Szókovács) az Automated Insights gyár készíti és egy algoritmus alapján pergeti át a társaságok által megadott adatokat a veszteségeikről és a nyereségeikről, hogy kiválassza közülük a legérdekesebb  elemeket.

Ezeket aztán leírja egy rövid, 150- 300 szóból álló cikkben,  az AP klasszikus stílusában. Ez lehetővé teszi a termelékenység óriási növelését. Ma az AP kb. havi 100 cikket közöl ezekről a témákról, ezentúl ez a mennyiség elérheti a havi 1500 cikket is.

Lou Ferrara, az AP gazdasági hírigazgatója  elmondta, hogy a hírügynökség újságírói “ a mesterségükre jellemző egészséges szkepticizmussal” reagáltak, de nem feltétlenül vannak ellene.

A cég mindenesetre megígérte, hogy a robotokat nem használja fel az emberek elbocsátására, sőt, azok így több időt és energiát fordíthatnak összetettebb és érdekesebb anyagok megírására. Különben is az olyan bonyolultabb típusú vállalkozásokról, mint, például, a Google vagy az Apple, továbbra is újságírók fogják írni a cikkeket A napi rutinnal viszont a szoftver egyedül is boldogul.

A Los Angeles Times már jó ideje alkalmaz hasonló technikát a rövid hírekhez. Amikor, például, egy földrengés van valahol, ahelyett, hogy az újságírók időt vesztegetnének azzal, hogy a helyszínről, élőben adjanak tájékoztatást,a robot pár percen belül elkészíti a hír bejelentéséről szóló első cikket.

A chicagói Northwestern egyetem kifejlesztette a Narrative Science szoftvert, amely cikkeket állít elő a baseballról és a vállalkozások anyagi helyzetéről. A Yahoo a Wordsmith-et használja a  Fantasy football honlapjához, ahol “ eredeti” történeteket talál ki. A programot állandóan frissítik és a robotok ma már képesek viccelődni és érzelmeket is mutatni.

Lehet, hogy nagyobb veszélyt jelentenek az újságíró szakmára, mint a sokszor elátkozott on-line?

 

Az egykori kínai főváros, a délnyugat-kínai Csungking több mint 70 évvel ezelőtti japán bombázásainak 2660 áldozatát azonosították kínai történészek - közölték hétfőn, a második kínai-japán háború kitörésének 77. évfordulóján. A napokban megkezdték az elítélt japán háborús bűnösök egykori vallomásainak nyilvánosságra hozatalát is.