A két újabb beteg egyike a gyepmesteri telep egyik dolgozója, akinek egyik alsó végtagján van egy azonosítandó seb. A másikuk egy konyhai dolgozó, akinél fennáll a gyanú, hogy érintkezett a fertőzött hússal, esetleg fogyasztott belőle. Jelenleg mindketten tünet- és panaszmentesek, antibiotikumos kezelést kapnak.
Családi környezetüket még vizsgálják a járványügyi szakemberek. Ha otthonukban ismeretlen eredetű húst találnak, azt megsemmisítik, és amelyik családtagjukról kiderül, hogy nyers hússal érintkezett, ő is megkapja a megelőző gyógyszeres kezelést.
Sinkó-Káli Róbert, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei tisztifőorvos szombaton úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy a bakteriális fertőzésre az eltelt idő miatt már kisebb az esély, a spórásodás miatt viszont továbbra is fennáll a fertőzés veszélye. A tiszafüredi lépfenefertőzéssel összefüggésben már mintegy ötvenen kapnak antibiotikumos kezelést. (Az Országos Epidemiológiai Központ honlapján olvasható tájékoztatás szerint ugyanakkor kezelés nélkül a betegek 20-60 százaléka meghal.)
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) péntek reggel közölte, hogy lépfenefertőzés gyanúja miatt többen kórházba kerültek. A hat korábbi beteg közül hárman telepi dolgozók, köztük van továbbá egy ottani idénymunkás és a két tizenéves fia.
Az ügy előzménye: egy tiszafüredi szarvasmarhatelepen két szarvasmarhát vágtak le illegálisan. Az állatokról feltételezni lehetett, hogy betegek, de erről az állategészségügyi hatóságot nem értesítették. A Nébih Állat-egészségügyi Diagnosztikai Igazgatóságának vizsgálata a helyszínen még fellelhető fagyasztott húsból kimutatta a lépfene-baktériumot. Az illegálisan levágott állat húsának egy részét családilag használták fel, a másik részét a több konyhát is üzemeltető Füredi Hableány Bt.-hez szállították.
Péter István, Jász-Nagykun-Szolnok megyei főállatorvos arról számolt be, hogy a hatósági állatorvost csak több szarvasmarha megbetegedése, elhullása után értesítették. A lépfenebetegséget a hatóságok július 2-án állapították meg. A konyhák üzemeltetői szabálysértést követtek el, mert ellenőrizetlen, kísérő dokumentumok nélküli húst szállítottak be főzésre.
Bírságuk emiatt elérheti a több millió forintot, és a megyei kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi igazgatósága büntetőfeljelentést is tett a rendőrségen, amely két gyanúsítottat már ki is hallgatott - olvasható a police.hu oldalon.
Jelenleg annyit tudni, hogy a Tiszafüred külterületén lévő állattartó telepen elpusztult, levágott, majd feldolgozott szarvasmarha húsát a tulajdonosa eladta egy közétkeztetéssel is foglalkozó tiszafüredi vállalkozónak. A nem hivatalos úton értékesített hús nem esett át a szükséges hatósági vizsgálaton az eladás előtt. A hús lépfene-betegséggel lehetett fertőzött, amitől többen is megbetegedtek.
A fertőzés politikai hullámokat is kavart, bár Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter szerint a hatóságok kellő határozottsággal és szakértelemmel jártak el. A "nagyon sajnálatos" eset emberi gondatlanságból ered, a rendőrségi,hatósági vizsgálatok tisztázni fogják, hogy pontosan mi történt, és ki a felelős. Az illegális állatvágás ugyanakkor nem politikai ügy, hanem büntetőügy.
Hangsúlyozta: az üggyel kapcsolatban valamennyi szükséges tájékoztatás azonnal megtörtént. Ahhoz azonban, hogy tájékoztatni lehessen, az ügyben intézkedő hatóságoknak a szükséges ismeretek birtokában kell lenniük - tette hozzá.
A minisztert élesen támadja a szocialista párt, az LMP és a Jobbik is.
Mindenekelőtt azt firtatják, milyen politikai kapcsolatban áll a fertőzést okozó szarvasmarha-zugvágásban érintett cég tulajdonosaival, akiknek állattenyésztési szakértelmét kétségessé teszi az ügy, s akik mégis földbérlethez juthattak. Az LMP követeli: bontsák fel a fertőzésért felelős vállalkozó földbérleti szerződését.
Az MSZP felszólítja Fazekas Sándort, mint az élelmiszer biztonságért felelős minisztert, mint Tiszafüred országgyűlési képviselőjét, és mint a lépfene-fertőzést előidéző gazdálkodó jó ismerősét, hogy haladéktalanul álljon a nyilvánosság elé, és válaszoljon a fertőzés kapcsán felmerülő kérdésekre.
A párt szakpolitikusa, Gőgös Zoltán úgy fogalmaz: "nagy kár, hogy az élelmiszer biztonságért felelős miniszter politikai hangulatkeltésnek tartja az igazság kiderítésének szándékát az óráról-órára súlyosabbá váló tiszafüredi lépfene-ügyben". Az MSZP úgy véli: a közvéleménynek tudnia kell, honnan származnak azok az állatok, amelyek a földművelésügyi miniszter által barátjának nevezett gazdálkodó tiszafüredi telephelyén a lépfene-fertőzést hordozták.
Továbbá volt-e karantén, vagy az állatokat azonnal a természetvédelmi terület legelőjére engedték, és mit csinált a hatóság az első vágás, valamint az ügy kipattanása között eltelt közel két hétben. A szocialisták választ akarnak kapni arra is, hogy miként érintkezhetett két levágott állat kétezer emberrel. Továbbá, milyen élelmiszer biztonság az, ahol a feketén vágott, fertőzött hús kerülhet iskolás gyermekek elé?
Végül azt a kérdést teszik fel: a június végi botulizmusos eset és a mostani fertőzés után, hajlandó-e a földművelésügyi miniszter levonni a politikai következtetéseket?