A vádhatóság számára komoly kudarc lehetett például, hogy az ügyészségi vád a bírósági eljárás megkezdéséhez is gyenge volt első körben. Olyannyira, hogy tavaly június elején - október 30-i határidővel - átdolgozásra "visszadobta" a Budapest-környéki Törvényszék a Kerki-vádiratot, mivel tárgyalásra alkalmatlannak tartotta a három éves nyomozás eredményeképpen összeállított dokumentumot.
Ráadásul a Központi Nyomozó Főügyészség még a vádirat benyújtása előtt sem tűnt biztosnak a dolgában. Tavaly év elején ugyanis először a gyanúsítást változtatták meg: az addigi hűtlen kezelés helyett minősített bűnpártolással gyanúsították meg a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. két egykori vezetőjét - a Sukoró-ügyben is bíróság elé állított Tátrai Miklóst és Császy Zsoltot -, a moszkvai magyar kereskedelmi kirendeltség 2008-as eladásával kapcsolatban. Később, a vádiratban már ez a gyanú is tovább finomodott: a bűnpártolás már csak vétségként szerepelt. Mellettük különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével akarják bíróság elé állítani Székely Árpád volt moszkvai magyar nagykövetet, bűnpártolásra hivatkozva pedig Horváthné Fekszi Mártát, a Külügyminisztérium volt államtitkárát.
Idén év elején az ügyészség és a jobboldali sajtó is a vádat erősítő fejleményként tálalt egyes, külföldi jogsegély-információkat, pedig azok inkább gyengítik a vádat. A Londonból érkezett iratok például cáfolják, hogy a magyar állam által elfogadott értékbecslés meghamisított, valótlan lenne. A moszkvai iratokban pedig az orosz ügyészség és számvevőszék is megállapítja, hogy az orosz állam kárára követtek el csalást, mert túl drágán vették meg az ingatlant a Diamond Air-től, amelynek az MNV eladta. Ezzel viszont az orosz hatóságok azt mondták ki, hogy a második értékbecslés a manipulált, azzal a céllal készült, hogy az orosz államot átverjék. Mindez azért kínos az ügyészsének, mert az értékkülönbözetre építette a vádat, amelyben utóbbi értékbecslés kulcsfontosságú volt. Az ügyészség az értékkülönbözettel kapcsolatban úgy fogalmazott: az értékesítéssel több mint hárommilliárd rubelt utaltak offshore számlákra.
Csakhogy az orosz kormány által az orosz cégnek kifizetett orosz közpénz került offshore számlákra, aminek Magyarországhoz semmi köze nincs.