MNV;Kerki;moszkvai ingatlanper;

- Ősszel tárgyalják a moszkvai ingatlanpert

Október 8-án kezdődik a moszkvai Kereskedelmi képviselet (Kerki) eladása ügyében az a büntetőper, amelynek több, a szocilista kormányzás idején magas beosztásban dolgozó tisztviselő is vádlottja. Az októberben további öt, majd novemberben újabb öt tárgyalási nappal folytatódó per olyan "elszámoltatási" ügy, amely az elmúlt években sokat "gyengült".

A vádhatóság számára komoly kudarc lehetett például, hogy az ügyészségi vád a bírósági eljárás megkezdéséhez is gyenge volt első körben. Olyannyira, hogy tavaly június elején - október 30-i határidővel - átdolgozásra "visszadobta" a Budapest-környéki Törvényszék a Kerki-vádiratot, mivel tárgyalásra alkalmatlannak tartotta a három éves nyomozás eredményeképpen összeállított dokumentumot.

Ráadásul a Központi Nyomozó Főügyészség még a vádirat benyújtása előtt sem tűnt biztosnak a dolgában. Tavaly év elején ugyanis először a gyanúsítást változtatták meg: az addigi hűtlen kezelés helyett minősített bűnpártolással gyanúsították meg a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. két egykori vezetőjét - a Sukoró-ügyben is bíróság elé állított Tátrai Miklóst és Császy Zsoltot -, a moszkvai magyar kereskedelmi kirendeltség 2008-as eladásával kapcsolatban. Később, a vádiratban már ez a gyanú is tovább finomodott: a bűnpártolás már csak vétségként szerepelt. Mellettük különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével akarják bíróság elé állítani Székely Árpád volt moszkvai magyar nagykövetet, bűnpártolásra hivatkozva pedig Horváthné Fekszi Mártát, a Külügyminisztérium volt államtitkárát.

Idén év elején az ügyészség és a jobboldali sajtó is a vádat erősítő fejleményként tálalt egyes, külföldi jogsegély-információkat, pedig azok inkább gyengítik a vádat. A Londonból érkezett iratok például cáfolják, hogy a magyar állam által elfogadott értékbecslés meghamisított, valótlan lenne. A moszkvai iratokban pedig az orosz ügyészség és számvevőszék is megállapítja, hogy az orosz állam kárára követtek el csalást, mert túl drágán vették meg az ingatlant a Diamond Air-től, amelynek az MNV eladta. Ezzel viszont az orosz hatóságok azt mondták ki, hogy a második értékbecslés a manipulált, azzal a céllal készült, hogy az orosz államot átverjék. Mindez azért kínos az ügyészsének, mert az értékkülönbözetre építette a vádat, amelyben utóbbi értékbecslés kulcsfontosságú volt. Az ügyészség az értékkülönbözettel kapcsolatban úgy fogalmazott: az értékesítéssel több mint hárommilliárd rubelt utaltak offshore számlákra.

Csakhogy az orosz kormány által az orosz cégnek kifizetett orosz közpénz került offshore számlákra, aminek Magyarországhoz semmi köze nincs.

Még mindig nem kezdődhet el másodfokon a Szilvásy György volt titokminiszter és a korábbi titkosszolgálati vezetők "kémpere", mert hiába írták át, illetve javították ki az első fokon lefolytatott bírósági eljárás jegyzőkönyveit, azok még mindig nincsenek teljesen "összhangban" a tárgyalásokon felvett hanganyaggal - értesült lapunk. A volt miniszter védője, Sebes Péter megerősítette: a jegyzőkönyv-kijavító végzés ellen fellebbezést nyújtott be, mert úgy találja, hogy a hanganyag és a leírtak közötti egyezés "továbbra sem kielégítő".