Orbán-kormány;állami vezetők;Áder János húga;

A luxuskormányban egy államtitkár majdnem egymilliót keres, a helyettesek pedig csaknem 750 ezret FOTÓ: MTI/BELICZAY LÁSZLÓ

- Kiállított egy századot a kormányfő

Egyre ritkábban hangzik el a 2010-ben gyakran emlegetett olcsóbb és hatékonyabb állam szlogenje. Az állítás már 4 éve sem volt igaz, mostanra pedig teljesen hamissá vált, hiszen a harmadik Orbán-kormányban már 150-nél több az állami felső vezetők, vagyis a miniszterek, államtitkárok és helyetteseik száma - csak utóbbiból 102 szolgál. A "luxuskormányban" egy államtitkár majd' egymilliót keres, a helyettesek - csak a Miniszterelnökségen 27 van belőlük, illetve ilyen rangban dolgozik Áder János államfő húga is - pedig csaknem 750 ezret.

Már az előző Orbán-kormány is mintegy egymilliárd forinttal került többe négy év alatt, mint elődje, Bajnai Gordon kabinetje, a mostanra véglegessé vált kormányzati struktúra fenntartása pedig még drágább lesz az adófizetőknek. A kormányfő "luxuskormányt" alakított ki, amelyet immár több mint 150 állami felsővezető - miniszter, államtitkár és helyettes államtitkár - működtet. Csak helyettes államtitkárból 102 dolgozik - a legtöbb a Lázár János vezette Miniszterelnökségen. A 2010-es kampányban sokat hangoztatott, de már a második Orbán-kormányra sem igaz karcsúbb, olcsóbb állam szlogenje mára teljesen tarthatatlanná vált: a 10 miniszter munkáját 41 államtitkár és 102 helyettes államtitkár segíti.

Havi 65 ezer volt a fix
A rendszerváltás után először hivatalba lépő miniszterek még havi 65 ezer forintot kerestek. Az állami vezetők bérezését először 1992-ben, a köztisztviselők jogállásáról szóló törvényben rendezték. A politikai vezetők és köztisztviselők kiegyensúlyozott bérezési rendszerét aztán az első Orbán-kormány rúgta fel 2001-ben azzal, hogy létrehozták a főtisztviselői kart: 300 kormányhű tisztviselőnek - és 150 főtisztnek - adtak ezzel átlagosan 50 százalékos béremelést.
Medgyessy Péter kormányfő 2002 végén a 2003-as költségvetés elfogadásához nyújtotta be a bérarányokat helyreállító, a kormánytagoknak két lépcsőben emelést adó javaslatot. Miután a parlament megszavazta a béremelést, a miniszterelnök vissza is vette: 2003 nyarán "megkérte" minisztereit, hogy a költségvetés helyzetére tekintettel éves béremelésüket ajánlják fel jótékony célra. Az emelt bért a kormánytagok először Gyurcsány Ferenc hivatalba lépésekor kapták meg.

Ezen állami felső vezetői kar éves bérköltsége csaknem 1,5 milliárd forint - és ebben nincs benne a cafetéria, az esetleges jutalom vagy prémium, a miniszteri hatáskörben adható fizetésemelés, és az olyan egyéb, közpénzből fizetett juttatások, mint a telefon-, vagy a gépkocsihasználat. Az éves bérköltséghez képest ugyan kis összeg Orbán Viktor havi 1,5 milliós miniszterelnöki fizetése, ám ahhoz képest sok, hogy Bajnai Gordon ugyanekkora összegből csak havi egy forintot vett fel, a többit jótékony célra ajánlotta fel, és Gyurcsány Ferenc is minden hónapban különböző alapítványoknak utalta át kormányfői javadalmazását. Egy miniszter havi bruttó 1,1 milliót keres, amit évi 200 ezer forintos cafetériakeret egészít ki, az államtitkári alapfizetés 997 ezer forint - ehhez szintén jár az évi 200 ezres cafetéria -, egy helyettes államtitkár 748 ezer forintos bruttó alapbért kap, plusz az egyéb juttatások.

A legszembetűnőbb a helyettes államtitkárok számának növekedése: míg a Bajnai-kabinet 54 helyettes államtitkárral működött, a második Orbán-kormány már kezdetben 59-re növelte a számukat, a ciklust pedig 80-nal fejezte be, most pedig már 102-nél tartanak. Az immár minisztériumi rangra emelt Miniszterelnökségen a 2010-es cikluskezdéskor alkalamazott kettővel szemben immár 27 helyettes államtitkár dolgozik. Az Emberi Erőforrások Minisztériumában dolgozik ilyen poszton például Áder János államfő húga, Pölöskei Gáborné, aki eddig a tárca főosztályvezetője volt. Az Index szerint a köznevelési államtitkárságon fog dolgozni, a Hoffmann Rózsát váltó Czunyiné Bertalan Judit beosztottja lesz.

Kiderült, hogy a minap a Magyar Közlöny felelős szerkesztői posztjáról Trócsányi László igazságügyi miniszter által menesztett Borókainé Vajdovits Éva nem is járt rosszul, hiszen az első Orbán-kormány szóvivőjének, Borókai Gábornak, a Heti Válasz főszerkesztőjének a felesége is helyettes államtitkár lesz: Áder húgához hasonlóan az Emmi-ben.

Mint a hvg.hu összeállításából kiderült, az új kormányban is helyettes államtitkári sarzsit kapott a KDNP-s Latorcai János fia, Latorcai Csaba: ő az Emmi-ből került át a Miniszterelnökségre. Szintén tárcát váltott Prőhle Gergely: eddig a külügyi tárcánál a kulturális diplomáciáért felelt, most viszont Balog Zoltán minisztériumába igazolt. Noha távozásáról cikkezett a sajtó, marad a Miniszterelnökségen helyettes államtitkár Kumin Ferenc. Lesz, aki nagyköveti posztot hagy ott egy helyettes államtitkári megbízatásért: a külügyhöz került Magyarország bécsi nagykövete, Szalay-Bobrovniczky Vince - az ő testvére Szalay-Bobrovniczky Kristóf a kormányzati megrendelésekkel kistafírozott Századvég egyik vezetője.

Káoszban a Klik, lemondatták az elnökét
Közös megegyezéssel távozik Marekné Pintér Aranka az állami köznevelési intézményeket fenntartó Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) elnöki székéből - értesült az Index. Lehetséges utódját a hírportál nem nevezte meg, de a hvg.hu szerint Hanesz József, az új köznevelési államtitkár, Czunyiné Bertalan Judit korábbi munkatársa lehet a Klik vezetője. Marekné bukása mögött a 2013-ban államosított iskolarendszer botrányai állhatnak, amelyek a túlközpontosított irányításból fakadnak. A Klik problémáinak feltárására szerződött, majd leváltott miniszteri biztos, Szabó Balázs jelentésében személyesen az elnököt hibáztatta a 2013-as gazdálkodás szakszerűtlenségéért és a szervezet 2014-es költségvetésébe kódolt, az év végére akár 50 milliárdosra duzzadó hiányáért is.
A Klik működési zavarai azonban a hibás törvényalkotási gyakorlatból is következhetnek, amelyre az Alkotmánybíróság (Ab) június 30-i határozata mutatott rá. Bár elvileg az intézményfenntartó mintegy 120 ezer pedagógus munkáltatója, egy munkaügyi per miatt a miskolci munkaügyi bíróság az Ab-tól a köznevelési törvény alaptörvény-ellenességének kimondását kérte, mivel a testület nem tudta megállapítani, hogy valójában ki a felperes fél munkáltatója, vagyis a Klik, maga a közoktatási intézmény vagy a helyi önkormányzat. Az Ab elutasította a bírói kezdeményezést, és megállapította, hogy nem alkotmányossági, hanem jogértelmezési problémáról van szó, vagyis a bíróságoknak kell eldönteniük a vitás esetekben, hogy ki a közoktatásban dolgozók munkáltatója.

Mint arról korábban beszámoltunk, a szűkebb államtitkári gárdában is sok a megbízható káder. A Lázár Jánost luxusutazásaira is elkísérő Sonkodi Balázs például a nagyhatalmú csúcstárca, a Miniszterelnökség stratégiai ügyekért felelős államtitkára lett. Lázár beosztottja továbbá L. Simon László, volt kulturális államtitkár és a Várbazár felújításáért felelős kormánybiztos a kancellária parlamenti államtitkáraként. Németh Lászlóné számára viszont visszalépés volt, hogy a fejlesztési miniszteri székből csak egy államtitkáriba ülhetett. A fideszes Potápi Árpád a nemzetstratégiáért felel a Miniszterelnökségen, ahol államtitkár lett még Kis Miklós Zsolt, a Magosz ifjúgazda-tagozatának elnöke is, aki a vidékfejlesztést irányíthatja.

Politikai vezetők száma
Kabinet                      Miniszter    Államtitkár  Helyettes államtitkár  Összesen
Bajnai-kormány            15               21                      54                      90
Orbán-kormány
2010. június                     9               42                      59                      120
2014. április                     9               47                      80                      136 
Orbán-kormány
2014. július                     10               41                   102                      153
Forrás: Népszava-gyűjtés

Ennek a közösségnek a tagjai - én is, mi is, más is - élünk, úgy, ahogy eddig, nincs ebben semmi különös, semmiféle fenyegetést nem jelentünk a társadalomra. Sőt, épp azon kellene változtatni, hogy bármilyen társadalmi csoport tagjai fenyegetve kell érezzék magukat Magyarországon - mondja Lakner Zoltán, aki a múlt héten nyilvánosságra hozta, melegként él, családban, békében, szeretetben. A politikai elemző úgy véli, az embernek el kell jutnia oda, hogy fölszólal legalább magáért, az ellenzéknek pedig nem szabad tovább félni attól, hogy toleránsabb, szolidárisabb, egyenlőbb társadalmat követeljen.