Az Európai Bizottságba, az unió központi javaslattevő-végrehajtó intézményébe mind a 28 tagállam egy főt jelölhet. A José Manuel Barroso által vezetett, jelenleg még hivatalban levő bizottságban kilenc nő van. Miután az uniós tagországok állam-, illetve kormányfőinek testülete, az Európai Tanács a volt luxemburgi miniszterelnököt jelölte a bizottsági elnöki tisztségre, most Junckernek kell összeállítania az általa vezetendő testületet, és hozzá érkeznek be sorra a tagállamok személyi jelölései a biztosi tisztségre.
Brüsszeli médiaértesülés szerint nagyon kevés a női jelölt, és félő, hogy ha Juncker olyan biztosi testületi névsorral áll majd az Európai Parlament (EP) elé, amelyben 25-26 férfi mellett csak két-három nő akad, a nemek közötti egyenjogúság elvét egyre határozottabban érvényesíteni kívánó EP nem fog bizalmat szavazni az Európai Bizottságnak.
Juncker ezért most állítólag azt kéri a tagországok kormányaitól, gondolják át újra a dolgot, és ne csak egy, hanem két vagy három biztosjelölt nevét terjesszék elő, akik közül egy mindenképpen legyen nő.
Annyit már bizonyosan tudni lehet, hogy Finnország biztosjelöltje Jyrki Katainen volt miniszterelnök, a német és az osztrák kormány pedig újból az eddigi EU-biztosát, Günther Oettingert, illetve Johannes Hahnt kívánja jelölni - vagyis egyelőre kizárólag férfiaknak látszik biztos helyük az Európai Bizottságban.