;

Fidesz;populizmus;Szigetvári Viktor;Együtt;

Fotó: Tóth Gergő/Népszava

- Szigetvári: Az összefogásnál fontosabb a győzelem

Végleges döntést hozott az Együtt elnöksége; biztos, hogy nem támogatják a Miskolcon közös baloldali polgármester-jelöltként bemutatott Pásztor Albertet. Szigetvári Viktor, nemrég megválasztott ügyvezető társelnök szerint a miskolci jelöltet korábbi nyilatkozatai miatt nem tudják elfogadni, de nem akarják, hogy ilyesmi még egyszer megtörténjen. Mint mondja, balközép ellenzéki győzelmet sehol nem fognak megakadályozni, a közös főpolgármester-jelöltről például napokon belül megszületik a megállapodás. Ugyanakkor a fővárosban nem akarnak közös listát, azokban a kerületekben, ahol esélye van a balközépnek, közös jelölteket állítanának, ahol viszont önállóan indulva több képviselőt lehet bejuttatni az önkormányzatba, ott az Együtt önállóan fog indulni.

- Miskolcon "kifaroltak" a közös baloldali polgármester-jelölt mögül. Ráadásul ezt akkor tették, amikor a városban éppen zajlott a sajtótájékoztató, amelyen Pásztor Albertet az MSZP, a DK, valamint az Együtt közös jelöltjeként mutatták be a helyi politikusok, közöttük az önöké. A történtek után a Fidesz közölte, szétesett a baloldali összefogás a városban. Így lesz ez máshol is?

- Nem akarjuk, hogy ez még egyszer megtörténjen. Pásztor urat a korábbi nyilatkozatai miatt nem tudjuk támogatni. A helyi szervezetünk valóban egyeztetett személyéről, és ők támogatták is, de a párt elnöksége ezt ellenszavazat nélkül elutasította. Ha hibát követtünk el az ügyben, akkor a késői döntés volt az, de a sajtótájékoztató tényéről csak annak napján értesültünk. Értjük a miskolci helyzetet, annak összes dilemmáját. Felesleges volna tagadnom, hogy vitatkoztunk arról, szabad-e a polgármester-jelölt mögé beállni. Hosszan mérlegeltük a helyzetet, de hiszek abban, hogy jól döntöttünk.

- Pásztor Albert önt és Szabó Tímeát, a PM társelnökét meghívta Miskolcra, hogy személyesen tisztázhassák a helyzetet. Elfogadja a meghívást?

- A döntésünket meghoztuk. Ehhez most semmit nem szeretnék hozzáfűzni.

- Lesz valaha nagy párt az Együttből?

- Reményeim szerint lesz. Szerintem minden esélyünk megvan arra, hogy 2018-ig meghatározó ellenzéki szereplővé váljunk. Ügyvezető társelnökként arra törekszem, hogy a következő hónapokban átvigyem a pártot a "túlsó partra". Nagy párt akkor lesz az Együttből, ha érvényes politikai és személyi választ tudunk adni arra, ami az országban történik. Ez jelenleg minden ellenzéki erőre igaz.

- Sokak szerint Bajnai Gordon személye vonzotta ide a választókat, ő viszont hátrébb lépett.

- Ezzel én is tisztában vagyok. Most az a feladat, hogy megmutassuk, sokarcú párt a miénk, olyan, amelyik méltó a választók bizalmára. Nekünk van a legtöbb új politikusunk, és lesz még több is. Bajnai Gordon saját elhatározásából lépett hátrébb, de azzal, hogy elvállalta az Országos Politikai Tanács vezetését, egyértelműen kinyilvánította, hogy itt akar maradni. Ennek a pártnak ő ma is meghatározó politikusa. Engem az általam vártnál korábban talált meg ez a feladat, akár annak idején Gyurcsány Ferencet a miniszterelnöki felkérés. A DK elnöke ezt maga vallotta be. De úgy gondolom, hogy Mesterházy Attila sem a maga idején küzdött a kormányfői pozícióért, és az ország ma is nyögi azt, hogy Orbán Viktor szintén a kelleténél sokkal fiatalabban alakíthatta meg első kormányát 1998-ban. Nagyon fontos tanulság számomra, hogy mindent a maga idejében kell csinálnom. Most az a kötelességem, hogy kollégáimmal együtt bizonyítsak - a felelősségemmel tisztában vagyok.

- A volt miniszterelnök hetek óta nem szerepel a nyilvánosság előtt, és a közeljövőben nem is akar. Hogyan fogják az önkormányzati választásokig elhitetni, hogy Bajnai nélkül is életképes a párt?

- Az önkormányzati választás helyi jelöltekről szól. Egyébként mi az EP-kampányban is egy sokarcú párt képét mutattuk, és áprilisban az egyéni jelöltjeink döntő többsége sokkal jobban szerepelt, mint a közös lista. Vannak helyben ismert politikusaink, ha nem is annyi, mint a nálunk jóval korábban alakult DK-nak, vagy LMP-nek, illetve a lassan 25 éves MSZP-nek. Nagyon sok alkalmas önkormányzati képviselő-jelöltünk van, ezért hiszek abban, hogy előbbre fogunk lépni.

- Lesz a baloldalnak közös főpolgármester-jelöltje?

- Szerintem napokon belül megszületik a megállapodás, nyilvánosan azonban nem akarok üzengetni.

- Ki lehet ez a közös jelölt? A nyilvánosság előtt sok név forog és folynak a találgatások.

- A casting-ot nem a politikusok folytatják, hanem a sajtó. Érdemi javaslatok már elhangzottak az egyeztetéseken, neveket azonban nem mondok, mert védeni kell ezeket a tiszteletre méltó embereket. A cél az, hogy Tarlós István leváltása érdekében megfelelő jelölttel álljunk elő.

- A kerületekben hajlandók lesznek összefogni, vagy inkább a koordinált indulás hívei?

- Áprilisban megtanultuk, hogy az összefogásnál fontosabb a győzelem és mi Budapesten is a győzelem szövetségét ajánljuk minden partnerünknek. Úgy gondoljuk, hogy azokban a kerületekben, ahol esélye van a balközép oldalnak, közös jelölteket kell indítani, ahol viszont önállóan indulva több képviselőt lehet bejuttatni az önkormányzatba, ott az Együtt-PM önállóan fog versengeni a mandátumokért. A célszerűség is ezt diktálja, hiszen fontos, hogy az ellenzék minél több képviselőt juttasson be az önkormányzatokba, megyei közgyűlésekbe. Nem tagadom, egy-két helyen van vita a volt szövetségesek között, de ezeket meg lehet oldani. Azokban a kerületekben, ahol az utóbbi 3-4 választáson nem volt balközép többség, önálló polgármester-jelöltet indítunk, részben azért, hogy önálló fővárosi közgyűlési listát állíthassunk. Balközép ellenzéki győzelmet azonban sehol nem fogunk megakadályozni.

- Hogy áll a Szolidaritás kontra Együtt csata? Nem tépázza ez meg az erősödni akaró pártot?

- A Szolidaritással nincs vitánk. A napokban a mozgalom megerősítette, hogy a pártunkkal képzeli a jövőt és azok, akiket az Együtt tisztújításán a vezető testületeinkbe megválasztottak, velünk akarnak politizálni. Kónya Péter önálló pártalapításról szóló kijelentését a Szolidaritás elnöksége is megütközéssel fogadta. Reméltük, hogy nem akarnak elszakadni tőünk, mert fontos, hogy ne csak a Fidesznek, de nekünk is legyen mozgalmi hátországunk. A Szolidaritásnak fontos szerep jut a párt vidéki építkezésében és abban, hogy a kiszolgáltatott, szegény embereket megszólítsák. A rendszerváltás óta ők az első, politikai szervezetté vált baloldali mozgalom, ezt az értéket meg kell őriznünk. Nagyon örültem, hogy elmentek a miskolci romatüntetésre is, fontos kiállás volt részükről.

- Az ATV-ben tett nyilatkozat óta beszélt Kónya Péterrel?

- A párt minden országgyűlési képviselőjével és Szabó Tímeával is leülünk a parlamenti munkáról egyeztetni. A televíziós nyilatkozatról azonban négyszemközt nem beszéltem Kónya Péterrel. Annyit jeleztem neki, hogy nem volt szerencsés, amit mondott, mert a Szolidaritás aktivistái és a pártunkban dolgozó embereik sem értenek ezzel egyet. A nyilatkozat után meghallgattam a választókerületi vezetőink véleményét, és ez után jelentettük be, hogy felfüggesztjük az együttműködést a Szolidaritással, amíg nem tisztázzák, mit is akarnak. Ez megtörtént, így lezártnak tekintem a kérdést. Engem azért választottak erre a posztra, hogy egyben tartsam, építsem a pártot.

- Sikerül tagokat toborozni? A létszámstop miatt összesen 341 tagjuk van, így azonban a XXI. században nem lehet helyi hálózatot építeni.

- Igen, a tisztújítás óta már vettünk fel embereket, a következő hónapokban pedig a több ezer aktivistától fogjuk megkérdezni, akarnak-e csatlakozni hozzánk. Azt gondolom, hogy jövő év közepére már 2-3 ezer tagunk lesz, de van, aki csak regisztrált szimpatizánskét szeretne mellettünk állni. Az Együtt szervezete is megváltozik, év végére lesznek demokratikusan választott választókerületi elnökeink, ami megkönnyíti a belépést, a pártépítést.

- Milyen eredményre számít októberben?

- Arra, hogy lesz több megye, ahol bejutunk a megyei közgyűlésbe, ami egy évvel a megalakulás után nagyon komoly eredmény. Az LMP ezt a lécet nem tudta megugrani 2010-ben. Több városban lesz az Együtt-PM szövetséghez egyértelműen köthető polgármester, és lesznek önkormányzati képviselőink. Budapesten szerintem a balközép oldal 2-3 közösen támogatott polgármesterét is mi adjuk majd, és minden kerületben lesz önkormányzati képviselőnk.

- Ha ez nem sikerül, akkor is van jövője a pártnak?

- Szükség van a sokszínűségre az ellenzéki oldalon, ezért van jövőnk. Az MSZP és a DK mellett helye van olyan pártnak, amelyik hangsúlyosan polgárosodáspárti, tiszteli a szabadelvű hagyományt és nem leereszkedve, de nem is populistán, a helyi problémákat ismerve nyúl a mély szegénységben élők problémáihoz. A három baloldali párt közül a mi szövetségünknek vannak a legfiatalabb szavazói, ami generációs előnyt jelent számunkra. Ha túl leszünk az önkormányzati választáson, el kell kezdenünk a rendszerváltás sikereiről és kudarcairól, nemzeti történeti problémáinkról, a magyar romákkal és a nem roma magyarokkal való együttélés konfliktusairól gondolkodni, új válaszok képviselete érdekében. Ha úgy képzeljük, hogy a következő négy évben elegendő jó sajtótájékoztatókat tartanunk, amelyekre az RTL is odafigyel, később pedig azért izgulunk, hogy ki kivel fog össze, akkor nem lesz kormányváltás 2018-ban. Ehhez több fiatal szavazót kell meggyőzni az igazunkról, magunkhoz kell vonzani a polgárságot és az értelmiséget is. De tudni kell, hogy generációközi rasszizmusra nincs szükség, sem a politikusok, sem pedig az értelmiség körében. Az Együtt mögött ott van egy fiatalokból és idősebb, kormányzati tapasztalattal rendelkező szakértőkből álló kör, amely segít nekünk. A kormányzóképesség megteremtése érdekében mindent meg kell tennünk, van tudásunk és alázatunk ehhez. Populizmus-versenyben nem vagyunk partnerek, nem tetszetősebb hazugságot kell gyártanunk a Fideszével szemben. Másfél évtizednyi gyermekded gügyögés után felnőttnek kell nézni a választókat, csak finanszírozható javaslatokat szabad tenni és társadalomlélektanilag választ kell adni a gyáván és manipulatívan kormányzó Fidesz által magukra hagyottak érzelmeire is.

- Azt mondta, hogy idő előtt találta meg az ügyvezető társelnöki szerep és politikai kudarcokat sorolt. Az ön alakítása hová fog tartozni?

- Ezt majd döntse el az idő. Engem, vezetőtársaimmal együtt komoly támogatottsággal választottak meg arra a feladatra, amit becsülettel el fogok végezni a következő háromnegyed évben. Az én szerepem az, hogy egyben tartsam és felkészítsem a nagyobb párttá válásra az Együttöt. A saját helyemmel és saját képességeimmel - beleértve sikereimet és kudarcaimat - tisztában vagyok. Érthetőbbé, lekerekítettebbé kell válnom. Hajlandó vagyok, sőt szeretek tanulni. Egyben azonban biztos vagyok: a mi feladatunk az, hogy válaszokat adjunk azokra a kérdésekre, amelyek megoldása elől elmenekült Orbán Viktor, pedig a magyar gazdasági modell kifulladása, illetve a rendszerváltás évtizedei után megoldatlanul maradtak. Ehhez országos hálózatra, sok szervezetre van szükségünk. Továbbá a mostaninál sokkal radikálisabb politikára. Fontos lenne az emberekkel megértetni, hogy a bajainkat külföldről nem fogják megoldani, a saját harcainkat itthon kell megharcolni. Tavasszal sokan azért szavaztak a Fideszre, mert a másik oldalt nem látták kormányzóképesnek. Márpedig kormányzóképesség és hitelesség egyszerre szükséges, ma erre még nem vagyunk készen, és más sincs kész az ellenzéki oldalon. Ha az Együtt országos hálózata segítségével képes lesz elmondani, hogy a legmodernebb szociáldemokrata hagyományokat követve, piacpárti gondolkodással tud az ország számára polgárosodást teremtő gazdaság- és társadalompolitikát folytatni, sikeresek leszünk. Ez Bajnai Gordon kormányázásának az az öröksége, amit tovább fogok vinni.

Az ország nem akarta, nem merte(?) tudomásul venni, mi vár rá, ha újra összehozza a kétharmadot egy olyan csapatnak, amely megismerhetően csak a saját zsebére dolgozik, amióta közel került a pikszishez. Azért nem lehet közismert tényként kezelni a mai hatalom síbolását, mivel az információkhoz való hozzájutás igényelt némi olvasást, némi odafigyelést a hírekre.