A kutatók digitális eszközök igénybevételével ma már hétköznapi emberek ezreit vonják be a kutatásokba, például oly módon, hogy felkérik őket arra, jelentsék, ha elkapják az influenzát, lehetővé téve így az esetleges járványok kitörésének előrejelzését és nyomon követését.
A tudósok egyre nyitottabbá is válnak: munkájuk minőségének fokozása érdekében kutatási eredményeiket már korai szakaszban megosztják az online felületeken, ami lehetővé teszi azok összehasonlítását és megvitatását. A tudományos publikációk egyre nagyobb arányban elérhetők bárki számára ingyenesen, online módon.
Egyes becslések szerint a világon elérhető adatok 90 százaléka az elmúlt két évben jött létre, és a tudományos adatok mennyisége évente 30 százalékkal nő.
A konzultáció keretében felmérik, hogy az emberek mennyire ismerik ezeket a folyamatokat, illetve mennyire vesznek részt azokban, továbbá megpróbálják megismerni azt, hogy a közvélemény szerint e kezdeményezés milyen lehetőségeket teremt az európai tudomány és kutatás versenyképességének megerősítése terén. Az észrevételeket 2014. szeptember 30-ig lehet megtenni.
A kezdeményezés jó alkalmat kínál arra, hogy a magyar érdeklődők bármilyen hazai közvetítő nélkül kapcsolódjanak be egy uniós projekztbe.
Hasznos linkek:
http://ec.europa.eu/digital-agenda