Hamász;Gázai övezet;Jeruzsálem;összecsapások;Jediót Ahronót;Abu Khdair;

- Újabb összecsapásoktól tartanak Izraelben

Ismét felmerült az izraeli csapatok esetleges gázai bevonulása. A  Jediót Ahronót internetes portálja tegnap arról számolt be, hogy az izraeli hadsereg nagyobb erőket vont össze a gázai övezet határán, vélhetően egy esetleges szárazföldi invázió céljából.  A jeruzsálemi kormányzat szerint a három izraeli tinédzser elrablása és meggyilkolása a Hamász terhére írható, ezért a terrorszervezet megsemmisítését ígérte a miniszterelnök.

Az utóbbi időben megint állandósulni kezdtek a gázai bombázások izraeli területre, de a kelet-jeruzsálemi 17 éves palesztin fiú meggyilkolásának keddi nyilvánosságra kerülése óta, még intenzívebbé váltak a támadások. A Hamász szerdán egész nap lőtte Izrael déli részét a Gázai-övezetből, tegnap is folytatódtak a rakétatámadások. Több rakéta lakott területen robbant, kollégium, lakóház, óvóhely is találatot kapott. Az izraeli légierő válaszcsapásokat mért gázai célpontokra.

A 17 éves Abu Khdair eredetileg tegnap délután egy órára tervezett temetését elhalasztották, mert a hatóságok a nyomozás által szükségessé vált boncolásra hivatkozva nem adták ki a családnak a holttestet, jelentette a BBC. A palesztinok a zsidó államot teszik felelőssé a történtekért, úgy gondolják, Khadirt bosszúból gyilkolták meg.

Tény, hogy holttestét egy nappal a meggyilkolt zsidó tinédzserek temetése után találták meg. Az izraeli média szerint a temetés halasztásának valódi oka az, hogy az izraeli hatóságok újabb összetűzésektől és forrongástól tartanak. Szerdán ugyanis tömegek vonultak utcára Kelet-Jeruzsálemben, összetűztek a rendfenntartókkal, akik ötven embert vettek őrizetbe.

A gyilkosság kapcsán izraeli hivatalos források csak annyit erősítettek meg, hogy "nacionalista bűncselekmény" történt. Khdaír halálát izraeli és a palesztin vezetők is elítélték. Benjamin Netanjahu miniszterelnök hitványnak minősítette a tettet, és gyors vizsgálatra szólította fel a hatóságokat. Az izraeli politikusok párthovatartozástól függetlenül, barbár tettnek minősítették.

Az egyik elrabolt és meggyilkolt izraeli fiatal, Naftali Frenkel családja is elítélte a bűncselekményt. "Nincsen különbség arab és zsidó vér között. A gyilkosság: gyilkosság. Egyetlen gyilkosság sem igazolható, és nincs rá bocsánat" - mondta a kedden eltemetett Naftali nagybátyja.

Újabb egyeztetési forduló kezdődött tegnap Bécsben Irán és a hatok között. A perzsa állam atomprogramjáról július 20-ig kellene megállapodniuk. Mindkét oldalon bizakodó a hangulat, történelmi esélyről beszélnek. Az iraki válság, a szélsőségesek térhódítása új helyzetet teremtett Irán számára, akár az iráni -amerikai közeledést is elősegítheti.