Az ünneplés során azonban senki nem ejtett szót az önállóságukat végképp elveszítő takarékszövetkezetekről, mint ahogy a jogfosztást szentesítő szerdai Alkotmánybírósági (Ab) döntésről sem. Az Ab közérdekre hivatkozva, az állami tőkejuttatás okán, valamint a kormány jövőbeni ígéretére alapozva az alaptörvénnyel összeegyeztethetőnek találta a jogfosztást lehetővé tevő úgynevezett integrációs törvényt. Igaz ennek két passzusát megsemmisítette, de ez a végeredményt nem befolyásolja.
Lehet, hogy az Ab csak két pontban "meszelte" el a törvényt, de akkor már az egész nem áll meg, vagyis a takarékokról szóló törvényt hatályon kívül kell helyezni - közölte Józsa István szocialista országgyűlési képviselő a Népszavával. A megsemmisített pontok ellen az ellenzék is folyamatosan tiltakozott. Ez a törvény sérti a takarékszövetkezeti tagok tulajdonosi jogait, kárt okozott nekik, és akár az integráció elindítását, akár az Ab döntését nehéz közérdekre hivatkozva megmagyarázni - érvelt Józsa. Ha emlékszünk még kezdetekre, az a néhány rosszul gazdálkodó takarékszövetkezet, amire a kormány hivatkozott a törvény elkészítésekor, nem is voltak tagjai az országos szövetségnek, amelyre végülis ráhúzták ezt a jogszabályt. A többiek jól működtek, vagyis a kormány hamis érvekkel operált. Általában közérdekre hivatkozni csak politikai szinten lehet, jogszabályalkotáskor konkrétan kell fogalmazni - summázta Józsa.
A takarékszövetkezetek fölé emelt és példátlan jogosítványokkal felruházott Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) viszont örömmel üdvözölte az alkotmánybírósági határozatot.