;

Orbán-kormány;esküvő;anyakönyvi rendszer;

Fotó: Thinkstock

- Esküvő laptopon, Facebookon?

Mint annyi más, az anyakönyvi rendszer elektronizálása is a július 1-jei bevezetés napján becsődölt. A kormány ugyanis ezen a napon megszüntette a papíralapú ügyintézést. Az anyakönyvvezetők bajban vannak, nem tudják, mit íratnak alá a párokkal a szertartáson.

Akadozott vagy egyáltalán nem működött az országban az anyakönyvezés új elektronikus rendszere annak első éles munkanapján - erről elsőként a soon.hu számolt be szerdán. Az anyakönyvvezetők egész nap kínos pillanatokat éltek át. Júliustól ugyanis elektronikus anyakönyvek váltották föl a hagyományos papíralapú nyilvántartásokat. Négy helyett egyféle, személyhez kötött digitális anyakönyvbe vezetik az eseményeket. A születési, halotti, házassági és bejegyzett élettársi dokumentumok korszerű kezelése alapvetően könnyíti meg a felhasználók életét - közölték.

A rendszer már akkor is kétségeket ébresztett a tekintetben, hogy sikerül-e a repülőrajt. A soonline-nak nyilatkozó jegyzők borítékolták a hibákat, melyek az első éles napon elő is jöttek. A szerdai nap legkellemetlenebb pillanatai a halotti anyakönyvi kivonatok miatt álltak elő.

De a leállás csupán egyetlen baj az ügymenetben. Egy lapunknak név nélkül nyilatkozó anyakönyvvezető arra hívta fel figyelmünket, hogy az esküvői szertartás lényege - és egyetlen valóban hivatalos mozzanata - eddig az volt, amikor a házasulók, és a tanúk ünnepélyesen aláírták az anyakönyvet. Ezt a hivatalos részt most eltörölte a rendszer, hiszen nincs többé papíralapú anyakönyv. Pénteken esket először az új rendszer szerint, és fogalma sincs, mi a friss "forgatókönyv".
Tart attól, hogy baj lesz az ismeretlen helyzetből faluja konzervatív közösségében.

Finomra hangolják
A hivatal lapunk kérdésre azt közölte: "a rendszer az induláskor, és azóta sem omlott össze, működése indulás óta stabil. Az új elektronikus anyakönyvi rendszernek a bevezetését - a teljes rendszer komplexitásán túl - egy különösen fontos elem is meghatározta és befolyásolta, nevezetesen, hogy éles párhuzamos működésre, tehát a papír alapú anyakönyvezés és az elektronikus anyakönyvezés egyidejű fenntartására nem volt mód. (…) Az éles rendszer működési tapasztalatai alapján annak finomhangolása folyamatosan zajlik..."

Mint forrásunk ironikusan fogalmazott, talán laptopot kéne tenni az asztalra, ahol az ügyfélkapun keresztül esküsznek örök hűséget a párok. Netán a Facebookon jelölik be egymást, és az anyakönyvvezető lájkolása szentesíti a frigyet…?
Istenes Annától, a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának szóvivőjétől viszont azt a tájékoztatást kaptuk, hogy az esemény méltósága érdekében az anyakönyvet egy "házassági nyilatkozat" nevű nyomtatvánnyal helyettesítik.

Ezt, a hagyományoknak megfelelően az önkormányzat megőrzi. Mint a szóvivő rámutatott, a házasság valóságosan az anyakönyvvezető előtti "igen" kimondásával jön létre, és lényegtelen, hogy ennek ténye milyen iraton szerepel utóbb. Egyes érintettek szerint viszont egy közönséges "oklevél" kissé nevetségessé is teszi a korábban jogot keletkeztető aláírási ceremóniát a vendégsereg előtt.

Mint több jegyzőtől megtudtuk, a szertartáson állítólag egy négyoldalas házassági okmányt írnak majd alá - mégiscsak papíralapon! - a házasulók. Olyan ez - vélték -, mintha az anyakönyvvezető mint banki ügyintéző előtt szignálnának egy szerződést. Markánsabb megfogalmazások szerint a polgári szertartás durva devalválása az új jogszabály célja. Különös tekintettel arra, hogy a korábbi törekvések az egyházi esküvő polgári jogra emeléséről szóltak.

Először péntekről szombatra, júliusban összességében nyolc éjszakára lezárják a X. kerületben a Sibrik Miklós úti felüljárót - közölte a Budapesti Közlekedési Központ.