Az atomerőmű teljesítményének fenntartásáért felelős kormánybiztossá nevezte ki a kormány Aszódi Attila egyetemi tanárt, az erről szóló határozat a legutóbbi Magyar Közlönyben jelent meg. A kormánybiztos lapunknak elmondta: a tervek szerint negyvenfős titkárság segíti majd a munkáját, a csapatban a jogászoktól a műszaki szakemberig számos szakma képviselteti majd magát. A csoport felállítása a napokban kezdődik meg. A kormánybiztos hozzátette: az első időben fő feladata a paksi erőmű-beruházással kapcsolatos szerződések megkötésének a felügyelete lesz.
A kormányhatározat szerint a kormánybiztos a paksi atomerőmű teljesítményének fenntartásával összefüggő számos komplex feladatot ellát majd. Ezek körébe tartozik különösen a tervezéshez és megépítéshez szükséges minden kiinduló adat, az elkészítendő tervdokumentáció, a megvalósítás ütemezése, valamint a minőségbiztosítási programok szakmai irányítása, és az ezzel összefüggő hatástanulmányok elkészítésében való részvétel és szakmai irányítás.
A határozat külön is kiemeli a kormánybiztos feladatai közül a következőket: biztosítja a Magyarország és az Oroszország közötti megállapodás értemében kötendő, az erőmű blokkjainak tervezési, beszerzési és kivitelezési szerződés tárgyalásakor a szakmai irányítást és a koordinációt. Ugyanennek a szerződésnek a keretében a blokkok üzemeltetési és karbantartási támogatásáról szóló szerződés tárgyalása során képviseli a szakmai irányítást és a koordinációt. Végül a nukleáris fűtőanyag-ellátás biztosítására, a használt üzemanyag kezelésére - beleértve az újrafeldolgozást is - és a nukleáris hulladék kezelésére vonatkozó szerződés tárgyalása során szintén a szakmai irányítást és a koordinációs feladatokat látja el.
Aszódi Attila egyetemi tanár eddig a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének igazgatójaként dolgozott. Az Európai Bizottság szakértőjeként - a fukusimai balesetet követően - részt vett az európai atomerőművek célzott biztonsági felülvizsgálatában, az úgynevezett stressz tesztekben.
A szakember miniszteri biztosként ellenőrizte a paksi atomerőműben 2003-ban bekövetkezett azon rendellenesség következményeinek az elhárítását, amely során átrakodás közben fűtőelemek sérültek meg a kettes reaktor melletti tisztítómedencében.
A paksi atomerőmű meglévő blokkjai egyébként a legutóbbi adatok szerint már a hazai áramigények körülbelül 50 százalékát fedezik. A másik ma még nem ráfizetéses hazai erőmű pedig az olcsó szén és az alacsony szén-dioxid-kvótaárak miatt kedvező feltételek mellett működő Mátrai Erőmű. A gázos erőművek ugyanis idehaza túlzottan drágán termelnek. Ez pedig azzal a következménnyel járt, hogy két év alatt duplájára növekedett az importáram aránya az itthoni ellátásban. A rendszerirányító adatai szerint a külföldről vásárolt villamos energia áprilisban a magyarországi szükséglet több mint 40 százalékát fedezte.