Európai Unió;Brüsszel;megújuló energia;Európai Bíróság;

- Győztek a megújulók az Európai Bíróságon

A megújuló energiák állami támogatására kedvező döntést hozott kedden az luxemburgi Európai Bíróság. A svéd tulajdonú Alands Vindkraft cég azért perelte be a svéd államot, mert az nem folyósítja finnországi szélerőmű-fejlesztéséhez a Svédországban a megújuló energiáknak járó állami támogatást. A bíróság azonban elutasította a cég keresetét, mondván, hogy minden tagállamnak joga van saját területére korlátoznia a megújulók támogatását.

Ez azért siker a megújulók ügyének, mert ellenkező esetben, ha a nemzeti büdzséből más országok projektjeihez is hozzá kellene járulni, csökkenne a pénz és a motiváció a megújuló energiák dotálására.

A luxemburgi bíróság azt is kimondta, hogy a tagállamoknak jogukban áll korlátozni az elektromos energia importját azzal a céllal, hogy helyette saját forrásból megújuló energiát termeljenek. Vagyis ha olcsóbb is lenne az áram importja, a környezet védelme és a klímaváltozás elleni küzdelem olyan közérdek, amelyet tiszteletben kell tartani.

Ez a döntés elsősorban Németországnak kedvez, amely óriási összegeket költ a megújulók dotálására, miközben külföldről olcsóbb áramot is beszerezhetne.

Az ítéletből az is következik, hogy Németország vagy más EU-s tagállam a magyar atomerőművekben megtermelt, névleg vagy valóban olcsóbb áramot akkor sem köteles beengedni a hálózatába, ha otthon drágábban állítja elő a megújuló energiát.

Az önmagukat népi köztársaságokká kikiáltó Donyeck és Luhanszk kelet-ukrajnai megyék föderális államban egyesülnének. Ezt Alekszandr Borodaj, a donyecki köztársaság miniszterelnöke jelentette be.