Tóth László elmondta: a közösségi rendészet a Svájci-Magyar Együttműködési Programnak köszönhetően, a Belügyminisztérium szervezésében elsőként négy városban, Zalaegerszeg mellett Nyíregyházán, Miskolcon és Szegeden valósul meg.
A program célja, hogy a rendőrség a helyi közösségekkel együtt mérje fel a bűnügyi problémákat és dolgozzon ki megoldási javaslatokat. A közösségi rendőrség minden esetben bevonja a helyieket a problémák megoldásába, munkájuknak köszönhetően közvetlenebbül elérhetik a polgárokat, fogadóórákat tartanak, bűnmegelőzési előadásokat szerveznek.
A közösségi rendőr könnyen elérhető, kérdésekkel, észrevételekkel lehet hozzá fordulni, munkája során bűnmegelőzési tanácsokkal is segít. Felhívja a helyiek figyelmét az esetleges veszélyforrásokra, már megtörtént bűncselekmények esetén a megoldási lehetőségekre, valamint az ingyenesen igénybe vehető szolgáltatásokra, a civil szervezetek munkájára.
Zalaegerszegen körzeteket jelölnek ki, hogy az emberek minél előbb el tudják juttatni észrevételeiket a lakóhelyükhöz közeli közösségi rendőrhöz. A lakosság a különböző rendezvényeken, fesztiválokon, fórumokon, előadásokon is találkozhat a közösségi rendőrrel.
A közösségi rendőrség az érintett városi rendőrkapitányságok részeként, de újfajta filozófiával, szemléletváltással tevékenykedik majd, általa jobban be tudják vonni a helyieket az őket érintő problémák feltárásába és megoldásába - hangsúlyozta a jogi bizottság elnöke.
Hozzáfűzte; a modell bevezetésével szorosabb együttműködés alakul ki a közbiztonság javításában érintett szervezetek között, javul a közbiztonság, az emberek biztonságérzete, hosszú távon pedig létrejön egy olyan szakmai tudásbázis, amely további húsz nagyvárosban megteremti a program kiterjesztésének lehetőségét.