Belváros-Lipótváros: ingyen nem megy
"Az üres kirakatok és üzletek problémája sajnos az V. kerületet is érinti" – mondta el a Népszava megkeresésére Zalka Szilvia sajtóreferens. Belváros-Lipótvárosban úgy hiszik, hogy a rendszerváltozás óta létező jelenség legfőbb oka a gazdasági válság.
Az önkormányzat továbbra is piaci alapon szeretne bérlőt találni ezeknek az üzlethelyiségeknek, ezért évente többször is pályáztatja azokat.
2012-ben, két alkalommal, összesen 148 albetétet hirdettek meg, ebből mindössze 11 szerződéskötés történt; 2013-ban három alkalommal, összesen 78 helyiségre vártak pályázatokat, ezek közül eddig 16-ra kötötték meg a bérleti szerződést.
További problémát jelent az V. kerületben, hogy az önkormányzati tulajdonú helyiségek egy része nehezen hasznosítható, udvari- vagy pincehelyiség, ezekre sokkal nehezebb bérlőt találni, hiába könnyítik a feltételeket.
Kreatív megoldás van, de csak ideig-óráig működik
Zalka Szilvia hangsúlyozta, hogy a sok, régóta üresen álló helyiséget átmenetileg "társadalmi érdekű vállalkozásoknak" és civil szervezeteknek adnak ki kedvezményesen. A kezdeményezés lényege, hogy alulról induló ötletek felkarolásával az elhagyatott helyiségeket határozott időre, kedvezményes feltétekkel, kreatív és/vagy társadalmi érdekű vállalkozások, civil szervezetek részére adja bérbe az önkormányzat, a piaci hasznosításig.
Az ötletet először a nemzetközi gyakorlatban már bevált "Design hét" programban próbálták ki, „Design a kirakatban” elnevezéssel. Jó eredménynek számít, hogy a pályázaton szereplő helyiségek fele gazdára is talált.
De ugyancsak támogatottak lehetnek még a művészek, szociális vállalkozások, társadalmi problémákra reagáló szervezetek, iskolák, non profit vagy karitatív szervezetek, start up cégek is.
Az ilyen együttműködésben jóformán csak a rezsit kell kifizetnie a pályázónak, az önkormányzat előzőleg vállalja a sokszor romos állapotban lévő helyiség rendbe hozatalát.
Zalka Szilvia példaként említette, hogy a Katona József Színház – eddig egyedülálló módon – „A borbély” című darabot a Kossuth Lajos utca egyik üres üzletében mutatta be.
Rögtön jövök! Vagy egy kicsit később...
A fővárosi kezdeményezéssel megvalósuló, "Rögtön jövök! nevet viselő projekt ugyancsak köztes használatra pályáztatott. Egy máshol már megvalósított ötlet átvételével gyakorlatilag eltakarták az elhanyagolt, üres kirakatokat a frekventált helyeken.
Míg az eredeti elképzelésben régi városképi elemeket jelenítettek meg a takaróelemeken, a nyertes pályázat itt hazai cégek, fiatal vállalkozások sikertörténetét mutatja be, ezzel láthatóvá téve az adott üzlet kiadó státuszát.
Nem ad felhőtlen optimizmusra okot, hogy ez a pályázat 2013 tavaszán zajlott le, vagyis a városközpont-szerte ma is látható vállalkozói sikertörténetek most már leginkább annak kudarcát hirdetik, hogy ezekre a helyiségekre több mint egy éve nem sikerül bérlőt találni.
A Rögtön jövök! program eleve nem is aratott osztatlan sikert. Az V. kerületi önkormányzat például aggályosnak tartotta, hogy a romos kirakatok eltakarása "pusztán városképi szempontból orvosolja a problémát."
- a tulajdonos számára: jelentősen csökken a fenntartási költség, az ingatlannak napi szinten felelősséget vállaló gazdája lesz, ami hozzájárul az állagmegóváshoz, üzlethelyiség esetén a portál és környékének tisztán tartásához az ingatlan ingatlanpiacra való visszavezetéséhez
- a bérlő, használó számára: a kedvezményes bérleti konstrukcióval csökken az üzleti kockázat mértéke a vállalkozásfejlesztés első időszakában
- a város számára: vállalkozó kedv növekedése, ingatlanok értéknövekedése, kiadás csökkenés közterületek visszakapcsolása a városi szövetbe, adott környék biztonságának növekedése, helyi közösségek erősödése, s ingatlantulajdonosként a fenti előnyök mindegyike
Forrás: rogtonjovok.hu
Terézváros: a plázák mindent visznek
A VI. kerületben az utcai megközelítésű önkormányzati tulajdonú üzlethelyiségek hasznosítása nem jelent különösebb gondot, ezek száma amúgy elenyésző - mondta el lapunk kérdésére Őri András sajtóreferens.
Itt főleg a nagy alapterületű, kedvezőtlen műszaki állapotú pincehelyiségek hasznosítása igényel több energiát.
Terézvárosban úgy vélik, hogy az üres, vagy sűrűn profilt változtató üzletek problémájának hátterében a bevásárlóközpontokat kell keresni.
Mint írják, a piac önszerveződése mellett az Önkormányzatnak igen csekély szervező, összefogó tevékenység áll csak rendelkezésére a vásárlóerő visszacsábítására az ilyen jellegű üzletekbe.
Erzsébetváros: túl a nehezén
A VII. kerületben a 2008-as gazdasági válság kirobbanása után adták vissza a bérlők legtöbb önkormányzati üzlethelyiséget. Hajdu Kitti sajtóreferens elmondta: leginkább a kerület külső negyedeiben nehéz új bérlőt találni, de a frekventáltabb részeken elhelyezkedő önkormányzati üzlethelyiségek bérbeadása folyamatosan növekszik.
Erzsébetváros ugyancsak részt vesz a Fővárosi Önkormányzat Rögtön jövök! kezdeményezésében, amelytől a régóta üresen álló üzlethelyiségeik kiadását remélik.
Józsefváros köszöni, jól van
Lapunk a VIII. kerületi önkormányzathoz is eljuttatta kérdéseit. Az üresen álló önkormányzati épületek, üzlethelyiségek számáról, a kerület terveiről szerettünk volna bővebbet megtudni. Telefonon ígéretet is kaptunk a válaszra, amelyet aztán meg is kaptunk, eképpen: "Köszönjük a megkeresést, de nem élünk a válaszadás lehetőségével."
Magántulajdonú helyiségek - teljes tehetetlenség
A válaszoló önkormányzatok egy kérdésben teljesen megegyeztek: szinte semmilyen eszközük nincs arra, hogy a kiadatlan és bedeszkázott magántulajdonú üzlethelyiségek újrahasznosítását elérjék.
A VI. kerületben az önkormányzat a kezelésében lévő utak és járdák tisztán tartásával támogatják az üzlethelyiségek működtetését.
Az V. kerületben gyakorlat, hogy a hatóságok településrendezési kötelezés keretében bírságot és helyrehozatali kötelezettséget írnak elő az elhanyagolt kirakatok tulajdonosainak, de az önkormányzat - például a társasházakra szabott felújítási pályázatokkal - humánusabb módon is igyekszik ösztönözni a lerobbant üzlethelyiségek felújítását.
A VII. kerületi városvezetést ugyanakkor eddig egyetlen magánszemély sem kereste meg, hogy segítséget kérjen a tulajdonában lévő üzlethelyiség kiadására vagy hasznosítására.
Lublóy Zoltán porcelántervező, dizájner, egyetemi adjunktus (MOME). Fotó: Népszava