Oroszország;Ukrajna;uniós csúcstalálkozó;ukrán válság;

Francois Hollande francia és Petro Porosenko ukrán elnök Angela Merkel német kancellárral Brüsszelben az ukrán társulási egyezmé

- Moszkva hétfőig kapott haladékot

Hétfőig adtak haladékot az EU-országok állam-, illetve kormányfői az oroszoknak arra, hogy konkrét tettekkel támasszák alá a kelet-ukrajnai feszültség enyhítése melletti elkötelezettségüket, ellenkező esetben célzott szankciókkal kell számolniuk.

Az uniós csúcsvezetők pénteken Brüsszelben munkaebéd keretében Petro Porosenko ukrán államfővel közösen tekintették át az ukrajnai helyzetet, azon belül azt, hogy célszerű-e meghosszabbítani a Porosenko által egy héttel ezelőtt meghirdetett, és ezen a napon lejáró tűzszünetet.

Az uniós vezetőket összefogó testület, az Európai Tanács ezután közleményben emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság, az uniós külügyi szolgálat és a tagállamok a márciusban hozott döntések értelmében célzott szankciókat készítettek elő szükség esetére.

Az Európai Tanács azt várja, hogy június 30-ig, vagyis jövő hétfőig szülessen megállapodás az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) által felügyelendő tűzszünet- és határellenőrzési mechanizmusról; állítsák helyre az ukrán hatóságok ellenőrzését az izvarinói, a dolzsanszkiji és a krasznopartizanszki határátkelőhely fölött; engedjék szabadon a túszokat, beleértve valamennyi EBESZ-megfigyelőt; valamint kezdjenek érdemi tárgyalásokat Porosenko béketervének megvalósításáról.

Az uniós csúcsvezetők e feltételek teljesítésének függvényében fogják értékelni a helyzetet, és hozzák meg a szükséges további döntéseket.

Francois Hollande francia elnök az állam- illetve kormányfők tanácskozását követően arról beszélt, hogy mind Angela Merkel német kancellárral, mind Petro Porosenko ukrán, továbbá Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is telefonon egyeztet majd vasárnap, és ha addig nem lesz további előrelépés, akkor az Európai Unió további intézkedéseket fog hozni.

Angela Merkel pedig azt mondta, hogy ha nem lát gyors haladást a Porosenko által korábban bejelentett béketerv végrehajtásában, akkor az Európai Unió határozott választ fog adni.

"A következő órákban fejlődést szeretnénk látni. Ha egyetlen megjelölt pontban sem látunk semmilyen előrelépést, akkor arra is készen állunk, hogy drasztikus lépéseket hozzunk" - húzta alá a csúcstalálkozó után Angela Merkel.

Brüsszeli diplomáciai forrás szerint Petro Porosenko ukrán elnök beleegyezett abba, hogy hétfőig meghosszabbítsa hazájában a tűzszünetet, amelynek meghirdetésekor felszólította a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárokat a fegyverletételre, egyúttal pedig tárgyalásokat ajánlott nekik, kilátásba helyezve az országban a döntéshozatali rendszer bizonyos fokú decentralizálását.

Péntek délutáni brüsszeli sajtótájékoztatóján az ukrán elnök ezt hivatalosan nem erősítette meg, és arra utalt, hogy a tűzszünet csak késő este jár le, ő pedig addig le fogja folytatni a szükséges Ukrajnán belüli konzultációkat, majd meg fogja hozni a döntést a tűzszünet ügyében.

Közös nyilatkozatukban az uniós csúcsvezetők nyugtázták, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök elvben támogatásáról biztosította az ukrán államfő béketervét, és hogy az orosz törvényhozás felsőháza visszavonta azt a korábbi felhatalmazást, miszerint az államfő katonai erő alkalmazását rendelheti el akár Ukrajna területén is.

Sajnálattal állapították meg ugyanakkor, hogy a tűzszünet, amelyet az ukrán hatóságok betartottak, nem vezetett a katonai szembenállás teljes megszűntéhez. Felszólították Oroszországot, vesse latba befolyását annak érdekében, hogy szűnjön meg a fegyverek és militánsok átáramlása az orosz-ukrán határon.

Nácinak nevezte Petro Porosenko ukrán államfőt az orosz elnök gazdasági tanácsadója a BBC brit közszolgálati műsorszolgáltató orosz nyelvű adásának nyilatkozva. Az interjút pénteken ismertette az orosz sajtó. Szergej Glazjev azzal vádolta az Európai Uniót, hogy erőszakkal vette rá Ukrajnát a társulási szerződés aláírására, amely szerinte nem legitim, mint ahogy maga az ukrán hatalom sem az.