turista;szállás;

Szinte a világ minden táján találni önkénteseket fogadó szállásadókat, legtöbbször farmok, biogazdaságok
fenntartói várják a se

- Munka és nyaralás egy időben

Nemzetközileg, így Magyarországon is egyre nagyobb népszerűségnek örvend az úgynevezett "felelős vakáció" kezdeményezés, melynek keretein belül sok pénzt spórolhatnak az utazni vágyók: a szállásért, étkeztetésért cserébe önkéntes munkával "fizethetünk", összekötve a kellemest a hasznossal.

A kezdeményezés lényege, hogy utazásaink során ne csak henyélő, bámészkodó turistaként őgyelegjünk, hanem munkával kapcsolódjunk be a helyiek mindennapjaiba, megismerve ezzel életüket, kultúrájukat. Mindössze néhány órányi házkörüli segítségért cserébe szállást és ellátást kaphatunk, külföldön az adott ország nyelvét is gyakorolhatjuk. A munka utáni szabadidőben kirándulhatunk, "hagyományos" turisták bőrébe bújva élvezhetjük az adott terület kényelmét, kikapcsolódási lehetőségeit.

Szinte a világ minden táján találni önkénteseket fogadó szállásadókat, legtöbbször farmok, biogazdaságok fenntartói várják a segítséget, de a különböző internetes adatbázisokban akár nagyvárosi "vakációs-munkákat" is találhatunk. Ilyen online adatbázis például a www.helpx.net, a www.workaway.info vagy a wwoof.net. Az oldalakon ingyenesen lehet keresgélni, olvasgatni farmok, házigazdák bemutatkozását, elvárásaikat, azonban ha szeretnénk látni a házigazdák elérhetőségeit, 20 eurót kell fizetnünk 2 éves korlátlan hozzáférésért - ami az ingyenes szállásért és ellátásért korántsem nagy ár. Az utazás költségeit azonban mindig az önkéntes munkára jelentkezőknek kell állni.

A "felelős vakáció" kezdeményezés a segítőkészségre, az emberi bizalomra épít. Kádár Tímea utazási szakértő a megkeresésünkre elmondta: a házigazdákat és az önkénteseket összekötő adatbázisok arra szolgálnak, hogy a két fél egymásra találjon, nem felügyeleti szerv, így sem az utazókat, sem pedig a házigazdákat nem ellenőrzi, és nem tartja számon, ki merre utazik.

Az eddigi vélemények, beszámolók alapján nem igazán fordultak elő negatív tapasztalatok - a munkát, ha úgy gondoljuk, bármikor abbahagyhatjuk, nem kell kötelezően ledolgozni a korábban meghatározott időkeretet - a munka befejeztével azonban az egész vakációnak vége. A weboldalakon elolvashatjuk az addigi véleményeket egy-egy szállásadóval kapcsolatban, a vélemények íróit fel is kereshetjük, kérdezhetjük tapasztalatairól. Fontos, hogy a szimpatikus házigazdával előre egyeztessük a részleteket, a feltételeket a munka jellegével, idejével kapcsolatban.

Az utazási szakértő szerint érdemes minél hamarabb elkezdeni a keresgélést, akár fél- egy évvel az utazás előtt is. A házigazdáknak írott levél rövid szöveg legyen: nyugodtan lehetünk közvetlenek, személyesek, írjuk meg, pontosan miért is szeretnénk hozzájuk menni - hiszen ők sem szeretnének akárkit befogadni otthonaikba. Kádár Tímea arra is felhívja a figyelmet, hogy a pihenésre szánt idő egy részét mindenképpen munkával tölti az önkéntes, így érdemes olyan elfoglaltságot választani, amiben hiszünk és szívesen végezzük, akár egész nap. Külföldi utazásnál mindenképpen érdeklődjük meg, szükséges-e nyelvtudás, és ha igen, milyen szintű.

Egy felelős vakációzó beszámolójából

Egy toszkán biofarmon szálltunk meg, gyönyör kilátással a környez dombokra. Bséges reggelinket a hatalmas teraszon fogyasztottuk el a háziakkal, akik késbb megmutatták a kertben, hogy mi lesz a dolgunk déleltt. Ez volt nyaralásunk els napja. Így kezdi beszámolóját a 37 éves Franciska, majd folytatja: – A kertészkedés után a délutánjainkat a környez városok felfedezésével töltöttük, kétszer még a házigazdáink is elkísértek. A külön fürdszobás lakhelyért és a teljes ellátásért semmit nem kellett zetnünk, st, az autójukat is használhattuk. De ami még ennél is fontosabb: nagy közös nevetések voltak, esti borozások, személyes történetek – és a barátság azóta is tart.

Bár a házigazdák mindenkit szeretettel várnak, az egyes munkáknál lehet korhatár. Ugyanakkor vannak olyan gazdaságok, ahova gyerekes családokat is szívesen fogadnak. A tapasztalatok szerint a gyerekek élvezik az ilyen programokat, hiszen szinte egész nap a szabad levegőn vehetnek részt, mondjuk egy farm életében, állatokkal foglalkozhatnak és sokat tanulhatnak.

Az Országgyűlésnek pénteken benyújtott, a devizahitelesek megsegítését célzó első törvényjavaslat egyes rendelkezései a forinthitelesekre is vonatkoznak, a végtörlesztett hitelszerződésekre azonban nem.