kormány;Lázár János;Ernst and Young;Norvég Alapok;

- Újabb fegyvert vet be a kormány a Norvég Alapok ügyében

A magyar kormány levélben fordult az Ernst and Young magyarországi vezetőjéhez, azt kérve, hogy betekinthessen a norvég alapok 2008-2010 közötti forráselosztásáról készített jelentésébe. Ezt  a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára jelentette be budapesti sajtótájékoztatóján.

Csepreghy Nándor elmondta: sajtóértesülések szerint a norvég alapok kezelését koordináló és felügyelő brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda (FMO) korábban vizsgálatot rendelt az Ernst and Young cégtől. A helyettes államtitkár szerint a vizsgálat megállapításai a magyar kormány kifogásait erősítik, többek között azt, hogy nem biztosított a bíráló bizottságok függetlensége.

Csepreghy hozzátette: amennyiben a sajtóértesülések megerősítést nyernek, a magyar kormánynak nem lesz más lehetősége, mint büntető feljelentést tenni, mert a sajtóban megjelent információk bűncselekményekre utalnak.

Az EY a mindenkori ügyfeleit érintő ügyekben nem nyilatkozik
 Az EY (korábban Ernst & Young) szigorú belső szabályzatának megfelelően a mindenkori ügyfeleit érintő ügyekben nem nyilatkozik, és semmilyen ilyen jellegű információt nem hoz nyilvánosságra az üzleti titkok védelme érdekében  - közölte a társaság.

Mint a Népszava is megírta, Norvégia májusban döntött úgy, hogy felfüggeszti az Európai Gazdasági Térség és a Norvég Alapok Magyarországgal kötött szerződései alapján folyósított pénzek kifizetését. A norvég külügyi tárca a döntést indokolva úgy fogalmazott, hogy a magyar kormány áthelyezte az alapok forrásainak kifizetését és programjainak kivitelezését, valamint ellenőrzését a központi kormányzati adminisztráció rendszeréből egy független, állami tulajdonú társasághoz, és ezzel a lépéssel megszegte a szerződésekben foglaltakat.

Az alapot kezelő Ökotárs Alapítvány közölte: közvetlenül a brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda megbízása alapján működnek. A szerződés világosan kijelöli a beszámolási kötelezettségeket és ellenőrzési jogköröket az átlátható, korrekt működés érdekében. Az Ökotárs négyhavonta pénzügyi, évente tartalmi beszámolót küld az FMO-nak, amelyik éves találkozók keretében is vizsgálja az előrehaladást - eddig mindent rendben találtak, sőt az egyik legjobban működő civil alapnak tartják a magyart a 15 országban futó civil támogatási programok között. Ezen túl szintén az iroda által kijelölt könyvvizsgálók, és az EGT ellenőrző szervei vizsgálhatják az NCTA működését - ahogy ez az év második felében meg is fog történni. 

Varga Mihály szerint az RTL Klub egy 2011-es tranzakciójához kapcsolódó 23 milliárd forintos veszteségelhatárolásának mértéke már az a nagyságrend, amelyre egy gazdasági miniszternek is illik odafigyelnie, és az összegről egy internetes oldal híréből értesült. Lényegében ezzel indokolta, hogy szerdán ráküldte az adóhatóságot az államkasszába tavaly is 8,9 milliárdot befizető csatornára.