Núri al-Máliki;William Hague;légicsapások;Szíriai Iszlám Állam;iraki kormányfő;

- Aszad besegít az iraki kormánynak?

Nem kérte e légitámadást, de üdvözöl minden fellépést az Iraki és Szíriai Iszlám Állam (ISIS) fegyveresei ellen - jelentette be tegnap Núri al-Maliki iraki kormányfő, megerősítve a hírt miszerint Szíria légicsapásokat hajtott végre iraki területen a szélsőségesek állásai ellen.

Damaszkusz a közös határ iraki oldalán lévő, a lázadók által szerdán elfoglalt al-Káim településnél bombázta az ISIS harcosait. Szerdán az iraki állami média még tagadta az iraki bevetés hírét. A bombázásban 57 személy vesztette életét, 120 megsebesült.

Az iraki síita kormányt ugyanazok a szélsőséges szunnita harcosok szorongatják, akik a szíriai polgárháborúban tettek szert tapasztalatra és kétes hírnevükre. Az ISIS a Közel-Kelet egyik legszélsőségesebb és legkegyetlenebb terror alakulata. Irakban egyre inkább felekezeti konfliktus jellegét öltik az események, Maliki és a kormányzat síita, a felkelők szunniták.

A Bagdad által nem kért, de üdvözölt légicsapást az ugyancsak síita/alavita Bassar el-Aszad harci gépei mérték a Bagdad bevételére készülő szunnita fegyveresekre.  Maliki szerdán elutasította a Washington és már Irán által is szorgalmazott síita-szunnita -kurd egységkormány létrehozását, de jelezte, új kabinetet állít fel.

Tegnap az iraki elnöki hivatal felszólította a parlamentet, hogy jövő hét elején üljön össze a kormányalakítás felgyorsítása érdekében. Tegnap váratlanul Bagdadba érkezett William Hague brit külügyminiszter, azzal a céllal, hogy az iraki politikai vezetőkkel kiutat találjanak az arab ország széthullásával fenyegető válságból.

Alacsony részvétel mellett zajlott a líbiai parlamenti választás. Eredmény még nincs, de politikai gyilkosság már történt. A 2011-es polgárháborút Líbia még nem tudta kiheverni, s úgy tűnik, nem a demokrácia, hanem a káosz és az egykori arab tavasz országait egyre inkább jellemző felekezetközi, törzsi konfliktusok elmélyülése irányába halad. Mintha Kadhafi átka üldözné a hatalmát megdöntőket.