Tavaly elhalasztotta a kormány a szociális temetést 2015-re, nyilvánvaló, hogy a választások előtt nem lett volna célszerű, ha egy élelmes fotós valamelyik bulvárlap címlapján adja hírül a világnak, hogy az elhunytat, hogyan "talicskázzák" a sírig a temető keresztútjain a gyászoló családtagok.
A lelketlen kormányrendeletet most sürgősen elővették a fideszesek, akik már régen eladták a lelküket az ördögnek. Pénz, pénz, mindenáron, hogy legyen a költségvetésnek miből finanszírozni a fideszhűséget. De a helyzet változott, ezúttal nem Csepelen lesz a szegényparcella, hanem a rákoskeresztúri köztemetőn túli területet szemelték ki erre a célra.
Scmuck Andor az ATV műsorában beszélt arról, hogy meglátogatta ezt a jövőbeni temetőt, és elképesztőnek tartja, hogy az annak előtte is temető volt. Aki ide akarja temettetni a hozzátartozóját, számolnia kell azzal is, hogy a föld mélyében társbérletet talál majd a szeretteinek.
Ásás közben csontvázak bukkanhatnak elő - nem olyanok amelyekről a Varga Mihály beszélt -, hanem valóságos csontvázak, az örök nyugalomból. A szemétbe rakja a koponyát, lábszárat, vagy hazaviszi, ez az ő gondja, mindenesetre megnyugtató, hogy az "alvilágban" már nem él a közmondás sem: "rossz szomszédság örök átok". Itt is az "örökösöknek" kell megásni a gödröt, csákányt, ásót, kapát kapnak, de ingyen nem szól a nagy harang sem.
Nekik kell megmosdatni az elhunytat és oda vinni a halottasházból a körülbelül két kilométernyire lévő sírig. Mert a szállításról is a hozzátartozónak kell gondoskodni, Szent Mihály hintaja csak a gazdagoknak jár meg a csókos fideszeseknek. Térjenek már észhez a nem csókosok!
Azonban meglepetéseket is hozhat ez a társbérletes temető. A mult héten jött a hír, hogy III. Richárd maradványait egy leicesteri parkoló építése során fedezték föl két évvel ezelőtt. Tizenhetedik nemzedékbeli leszármazottja készíti majd el a koporsóját az újratemetésére.
A Londonban élő Michael Isbsen asztalos, de DNS-e kulcsfontosságú szerepet játszott III. Richárd csontjainak azonosításában. Ráadásul őt bízták meg - ha már egyszer asztalos - a koporsó elkészítésével. Azt mondja remekelni fog "fenséges ajándék lesz az én királyi felmenőmnek!" A York-ház utolsó királyának sírhelyére vonatkozó terveket a Leicesteri Katedrális ismertette.
A maradványok kocsányos tölgyből készült koporsóba kerülnek, amelyet a katedrális padlójába vájt mélyedésbe helyeznek és az észak-angliai Swaledale-völgyből származó kőből készült sírkővel zárnak le. Utóbbit egy vésett kereszt fogja díszíteni, és az egész sírkő az írországi Kilkennyből való sötét színű márványtalapzaton fog nyugodni, amelyet a király neve, dátumok, mottót és címerpajzs díszít majd.
A beruházás 2,5 millió fontba kerül, ez körülbelül 960 millió forint. A néhai uralkodó csontjaira közel ahhoz a helyhez bukkantak rá, ahol 1485-ben a rózsák háborúját lezáró bosworthi csatát vívták, amely során Richárd is életét vesztette. Ő volt az utolsó angol király, aki csatában halt meg.
Igaza van Selmeczi Gabriellának, hogy nemcsak hazai néphagyományoknak megfelelően alakulnak a szociális temetők, hanem a világi hagyományok szerint is. Lám csak III. Richárdot is a leszármazottak temettetik el. De hol van erre Magyarországon ma 960 millió forint! Akkor miből épülhetnek föl az új stadionok?