A napilap által kikért hivatalos adatok szerint egy tucatnyi képviselő több, mint bruttó hárommillió forint végkielégítést kapott, azonban őket is sújtja a kormánypártok által az előző ciklusban megszavazott, a végkielégítéseket terhelő különadó. Igaz, a járandóság kétmillió forint feletti részének adókulcsát 98 százalékról időközben 75 százalékra csökkentették.
A legtöbbet "bezsebelő" fideszes Kocsis Máténak - aki Józsefváros polgármestereként folytatná a képviselőség helyett - bruttó 4,8 millió járt volna, amiből nettó mintegy kétmillió forintja maradt, bár a Blikknek azt mondta, hogy a teljes összeget felajánlotta a kerületi általános iskoláknak.
Ugyancsak "nagyvonalú" volt az MSZP-s Ujhelyi István, aki május 25-én európai parlamenti mandátumot szerzett. Ő az általa kapott nettó 1,8 millió forintot a pártjának ajánlotta fel, ezzel támogatva annak EP-kampányát. A parlamentből kiesett LMP-s Mile Lajos viszont teljes végkielégítését megtartotta, ő 1,9 millió forintot kapott kézhez.
Bár a politikusok esetében talán "igazságosnak" tűnik a több milliós végkielégítések megkurtítása, a különadó minden közszférában dolgozót érint, például évtizedekig a pályájukon dolgozó szakembereket is. Az adó mértékét azután módosították a kormánypártok, hogy 2013-ban a strasbourg-i emberi jogi bíróság jogerősen kimondta: a különadó ellentétes a magántulajdon védelmének elvével.
Tavaly decemberben az MSZP-s Szanyi Tibor - aki szintén EP-képviselőként folytathatja - "pofátlannak" nevezte a különadó mértékének csökkentését, mert szerinte a Fidesz saját embereinek várható távozása miatt csökkentette a végkielégítések állami sarcát.