Nevezetes tettek "születésnapjai" a nevezetes dátumok. Az amerikai polgárok július 4-én ünneplik a Függetlenségi nyilatkozatukat, amelyben deklarálták, hogy elszakadnak Nagy-Britanniától. Honi tájakon a devizahitelesek számára is emlékezetes lesz ez a nap.
Éppen egy éve mondta ki a Kúria, hogy a a devizahiteleknél alkalmazott árfolyamrés költségnek tekinthető, s ilyenformán a mértékét a szerződésben rögzíteni kell. A Kúria az adós érdekében nem az eredeti állapot helyreállítását javasolta - ekkor ugyanis egy összegben válna esedékessé az egész tartozás - hanem beleírta az árfolyamrés mértékét.
Egy évet sem élhetett ez a döntés, majd egy, az Európai Unió Bíróságát is megjárt ügy kapcsán a Kúria e témában ismételten döntve kimondta: az árfolyamrés mégiscsak tisztességtelen, tessék az adósoknak visszafizetni az így elsíbolt pénzeket. Mindezt megfejelték azzal, hogy az egyoldalú szerződésmódosítások és kamatemelések szintén vizsgálhatók. Azt már az ügyvédek teszik hozzá, hogy ezek nagy része is tisztességtelennek bizonyul majd.
A kormánynak is megtetszett a nevezetes dátum: ezen a napon fogadtatja el a parlamenttel a devizaadós-mentő csomagjának első részét. A mintegy négyszázötvenezerre tehető devizaadós megelégedéssel veszi majd tudomásul, hogy alig két héttel az ominózus Kúriai döntés után a parlament máris "jól átgondolt" törvényt alkot.
A kormánynak ennyi idő sem kellett, tegnap megtette bejelentéseit: minden (!) devizahitelesnek visszajár az árfolyamrés költsége. A kormány törvénybe foglalja az elévülési határidőket is, a még élő és a legfeljebb 5 éve lezárt hitelszerződések után számíthatnak szép summára az adósok. Vagyis bár a végtörlesztők 30 százalékos diszkonttal zárták a devizahitelüket, ők is kapnak vissza egy kis ajándékot a bankjuktól.
Akik minden bizonnyal keserű szájízzel gondolnak majd a nevezetes dátumra, azok a devizahitelekben érintett pénzintézetek. Mindent összerázva ezen intézmények mintegy 400 milliárd forinttal járulnak hozzá a kormány megdicsőüléséhez és a devizahitelesek ünnepléséhez. A legfontosabb kérdés azonban még nyitva van: milyen árfolyamon forintosítja ősszel a hiteleket a kormány.