;

MSZP;önkormányzati választások;

- Összegyűjtötte az MSZP a szükséges aláírásokat

Alkotmánybíróság (Ab) elé kerül az önkormányzati törvény módosítása, miután az MSZP összegyűjtötte az ehhez szükséges képviselői aláírásokat. Horváth Csaba, a szocialista párt alelnöke, fővárosi frakcióvezetője tegnap bejelentette, hogy a beadványt, amelyet már el is juttattak az Ab-hez, a szükséges 50 helyett 57 parlamenti képviselő írta alá. Azt is elmondta, a szocialisták kezdeményezését az LMP-sek és jobbikosok, illetve a függetlenek is támogatták, viszont egyetlen fideszes sem csatlakozott ahhoz.

A beadványban azt kérik az Ab-től, hogy az önkormányzati törvény közelmúltban elfogadott, a fővárosi közgyűlést érintő módosításait törölje el, mert azok alkotmány- és jogellenesek.

A párt szerint sérti az alaptörvényt, hogy a közgyűlésbe jutott polgármesterekre leadott szavazatok nem egyenlőek, így akár öt-hatszoros eltérés is lehet. A szocialista politikus szerint az sem szüntette meg az aránytalanságot, hogy a Fidesz bevezetné a kettős többség és a súlyozott szavazatok elvét, vagyis a közgyűlésben leadott szavazatok közül a nagyobb lélekszámú kerületből érkező polgármestereké többet érne.

A Fidesz "nyílt háborút" folytat Budapest ellen, "politikai és gazdasági szőnyegbombázást végezve a város érdekei ellen" - fogalmazott az ellenzéki politikus. Kijelentette, azért kell az Ab-hez fordulniuk, mert Áder János köztársasági elnök a "Fidesz pártkatonájaként" megvédte a "Budapest tönkretételéhez hozzájáruló törvénymódosítást".

Horváth Csaba szerint bár a Fidesz budapesti választási győzelmének bebetonozására készül, "nincs olyan matematikai képlet", amely ezt garantálná a kormánypártnak. A fővárosi frakcióvezető azt reméli, hogy a baloldal nyeri majd az őszi önkormányzati választást.

A kétharmad június 10-én fogadta el azt a törvénymódosítást, amely alapján átalakul a fővárosi közgyűlés, amelynek ezentúl a főpolgármester mellett a 23 kerületi polgármester és 9 listás képviselő lesz a tagja. A listáról a kerületek lélekszáma alapján súlyozva osztják ki a mandátumokat. A közgyűlési döntéseknél bevezetik a kettős többség elvét.

Miután a TASZ, a Magyar Helsinki Bizottság és az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet az alkotmányosság elveivel és a nemzetközi normákkal összeegyeztethetetlennek tartja a fővárosi önkormányzati képviseleti rendszer átrajzolását, ezért már a módosítás elfogadása utáni napon közös állásfoglalást juttattak el a Velencei Bizottsághoz és az EBESZ-hez.

"A választási rendszer sietős átalakítása különösen aggályos, mivel megalapozottan feltételezhetjük: az átalakítás a nemrégiben megrendezett EP-választások eredményének ismeretében történt, és pontosan ezen eredményekhez igazítja az önkormányzati választási rendszert a jogalkotást uraló kormánypárti erők győzelmének biztosítása érdekében" - írták az állásfoglalásban.

A Veszprém Megyei Kormányhivatal (VEMKH) eddigi vizsgálatai  szerint a Balaton vízminősége kiváló – írta a kormányhivatal az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében. A vizsgálatokat folytatják, további tájékoztatást későbbre ígérnek.