szolidaritás;Kónya Péter;Együtt - a Korszakváltók Pártja;

Kónya Péter a baloldali listán, az Együtt-PM politikusaként szerzett parlamenti mandátumot áprilisban. Fotó: K2 Press/Népszava

- Szakíthat az Együtt a Szolidaritással

Kónya Péter nyilatkozata miatt az Együtt - a Korszakváltók Pártja felfüggesztette az együttműködést a Szolidaritás Mozgalommal. Erről a párt újonnan megválasztott elnöksége döntött kora délután. Kónyát arra szólították, hogy az általa vezetett mozgalom és ő maga tisztázza viszonyát az Együtthöz, amíg ezt nem teszik meg, nincs együttműködés.

A mozgalom vezetője, aki a baloldali listán, az Együtt-PM politikusaként szerzett parlamenti mandátumot hétfőn az ATV Egyenes Beszéd című műsorában kijelentette: "Én pártot akarok a Szolidaritásból, de ezt a tagságnak is meg kell szavazni". A Szolidaritás elnöke azt mondta, több törésvonal is keletkezett közte és az Együtt között.

Az egyik ilyen egy bizalomvesztés volt, azért, mert januárban leült tárgyalni Gyurcsány Ferenccel. Aztán - tette hozzá - sokkal kevesebb pozíciót kaptak, mint, ami az erejük alapján járt volna. Annak semmi alapja, hogy be akarja vinni a Szolidaritást a DK- ba, ez csak akkor fordulhat elő, ha a tagság úgy akarja, de minden demokratikus párttal keresik az együttműködés lehetőségét, így a DK-t sem lehet kizárni, mint lehetséges partnert - fogalmazott a műsorban Kónya.

Az Együtt elnöksége saját bevallásuk szerint megdöbbenéssel értesült arról, hogy a párt egyik tagja, korábbi társelnöke új pártot akar alapítani és ezt az egyik televízióban jelentette be. Az interjú után állítólag sokan tiltakoztak, a vezetés ezért döntött úgy, hogy a helyzet megnyugtató tisztázásáig nem működnek együtt a Szolidaritással. Forrásaink szerint Kónya nyilatkozatát a mozgalom tagjai sem fogadták jól, sőt többen elhatárolódtak attól.

"A közös munkánkba nem fér bele az, hogy a szervezet vezetője önálló párt alapításáról beszél nyilvánosan, miközben a Szolidaritásból pártunkban dolgozók minderről másként vélekednek. Emellett természetesnek tekintjük, hogy folytatjuk az együttműködést mindazon párttagjainkkal, akik a Szolidaritásból jöttek, és akikkel az elmúlt hetekben is közösen dolgoztunk az önkormányzati választási felkészülés részeként a közös sikerekért, így Orbán Viktor mihamarabbi leváltásáért" - fogalmazott kora délutáni közleményében az Együtt.

Hozzátették, a felmerült kérdések tisztázása után döntenek majd arról, felkérik-e Kónyát parlamenti mandátuma átadására. 

A Szolidaritás helyzete az elmúlt hetekben folyamatosan téma az Együtt és a PM által alkotott pártszövetségben. Kónya pár hete az ATV-ben már nyilatkozott arról, hogy amennyiben a Szolidaritás nem tud markánsan politizálni, akkor szervezetük elhagyhatja az Együttet.

Időközben új társelnököket választott az Együtt, a pozícióért nem szállt versenybe Kónya, helyette Székely Sándor, a Szolidaritás egyik alapítója került be a vezérkarba.

Lapunk korábban megírta, hogy Kónya támogatottsága megroppant a mozgalomban, ezért álláspontja nem feltétlenül tükrözi a tagság véleményét. Forrásaink szerint a Szolidaritás elnöke arról is tárgyalt Gyurcsány Ferenccel, hogy esetleg csatlakozik a DK-s országgyűlési képviselőkhöz, így azok már öten lesznek és végre önálló frakciót alakíthatnak.

A lengyelországi szivárogtatás igazán botrányos eleme, hogy kiderült: Magyarországon 2014-ben Hernádi Zsolt előre tudja egy bírósági tárgyalás eredményét saját büntetőügyében. Ennyire nyíltan még sosem derült fény arra, hogy Magyarországon lényegében megszűnt a jogállam - írják közleményükben a Liberálisok.