;

mezőgazdaság;rezsicsökkentés;

- Agrár-rezsicsökkentés

"Agrár rezsicsökkentést" hirdet a Hangya Szövetkezeti Együttműködés közös beszerzések és értékesítések létrehozásával - mondta Patay Vilmos, a Hangya Holding elnöke hétfőn. Számításuk szerint átlagban a magyar agrártermelők 10 százalékkal mérsékelhetnék költségeiket közös beszerzéssel, illetve együttes értékesítéssel kedvezőbb árak érhetnének el a kereskedőknél, ezáltal mérsékelődne versenyhátrányuk társaikkal szembeni.

"Jó reggelt kívánok elnök úr, mert ilyen rendszer legalább másfél évtizede működik Magyarországon, de előfordulhat, hogy a földforgalmazási törvénnyel sikerül a közös beszerzéssel és értékesítéssel foglalkozó integrátorokat tönkre tenni" - reagált a bejelentésre Gőgös Zoltán.

A szocialista szakpolitikus úgy vélte, iyen rendszert csak az tud szervezni, akinek van erre alkalmas raktára, technikája, infrastruktúrája. Korábban az unió csak a termelési és értékesítési szövetkezeteket, (tész) támogatta, de az új agrárpolitika 2015-től már a beszerzésre is engedélyezi a források fölhasználását.

Patay szerint nemzeti összefogás szükséges egy intézményesült szervező erőre alapozva, amely a méretkülönbségtől függetlenül érvényesíti a magyar gazdálkodók érdekeit a globális piaci viszonyok között. Gőgös viszont úgy vélte, az ilyen értelmezhetetlen kijelentések helyett azzal kellene foglalkozni, hogy a földforgalmi törvény miatt sok integrátor hagyhat föl a piaci árnál olcsóbb beszerzéssel és az integráció tagjainak ugyancsak alacsonyabb áron történő értékesítéssel, mert a jogszabály szerint, ha a bevételeinek több mint 50 százaléka nem közvetlenül mezőgazdasági tevékenységből származik, akkor nem bérelhet földet.

Gőgös a Népszavának megjegyezte, a gazdák terheit a 27 százalékos áfa csökkentésével is enyhíthetné a kormány és akkor érdemben csökkenhetne az "agrár rezsi" és növekedhetne az élelmiszeripari termékek fogyasztása.

Meglepő javaslatot tett közzé honlapján a Fideszhez közeli személyek vezette Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az egységes területalapú támogatásról. Azt kérik a kormányzattól, hogy a 2015-2020 közötti támogatáspolitika tervezésénél vegye figyelembe a kamarai tagság érdekeit mielőtt az egységes területalapú támogatás (SAPS) bizonyos összeghatár feletti részének elvonásának szabályait véglegesíti.