Washingtoni közlés szerint Oroszországnak meg kell akadályoznia, hogy továbbra is fegyvereket csempésszenek át a szakadároknak az orosz-ukrán határon. Ha Moszkva nem tesz lépéseket ez ügyben, úgy Washington kész arra, hogy a G7-ekkel további gazdasági szankciókról döntsön.
Petro Porosenko ukrán elnök telefonon közölte Joe Biden amerikai alelnökkel, hogy az általa kihirdetett egyoldalú tűzszünet ellenére a szeparatisták folytatják támadásaikat.
Angela Merkel kancellár és Francois Hollande francia elnök vasárnap telefonbeszélgetésük során szankciókkal fenyegette meg Vlagyimir Putyin orosz elnököt abban az esetben, ha az ország nem tesz semmit az ukrajnai feszültség enyhítése érdekében. Az Európai unió külügyminisztereinek tegnapi luxemburgi találkozójának középpontjában is az ukrán válság szerepelt.
Új szankciókról ugyan nem döntöttek a tárcavezetők, de nem zárnak ki további intézkedéseket a Kremllel szemben, ha tovább rosszabbodna a helyzet a térségben. A külügyminiszterek felszólították a Kremlt arra, támogassa Petro Porosenko béketervét. "Reméljük és elvárjuk, hogy Oroszország kész legyen az együttműködésre" - hangoztatta Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter.
A tárcavezető közölte, ma Kijevben tárgyal az ukrán államfővel elsősorban arról, mely téren nyújthatna támogatást az EU a béketerv megvalósításában. Utalt arra, meg kell akadályozni, az orosz fegyveresek átjutását a két ország közötti határszakaszon.
William Hague brit külügyi tárcavezető egyértelműen figyelmeztette a moszkvai kormányt: ha nem hajlandó együttműködni, további kemény lépésekre számíthat az Európai Unió részéről. "Moszkvában senkinek sem lehet kétsége afelől, hogy készek vagyunk szigorítani az ország elleni szankciókat" - emelte ki Hague. Az ukrajnai helyzet az Európai Unió csütörtökön és pénteken megrendezendő csúcstalálkozóján kerül szóba.
Az EU aligha sieti ez az újabb szankciókat, hiszen ez ügyben eddig is nagy viták voltak a tagországok között. Az EU-csúcson pénteken írják alá az Ukrajnával megkötendő társulási egyezmény gazdasági részét. Ban Ki Mun ENSZ főtitkár dicsérte az ukrán béketervet. Reményét fejezte ki, hogy ezzel enyhül a feszültség Kelet-Ukrajnában.
Mindezt telefonon mondta el Petro Porosenkónak. Donyecben tegnap az EBESZ képviselője, az Ukrajnába akkreditált orosz nagykövet, valamint a kijevi kormány illetékese háromoldalú tárgyalást folytatott a béketervről.
Hétfőn is heves harcok dúltak Kelet-Ukrajnában. Az Unian ukrán hírügynökség közlése szerint Donyeck régióban négy gyermek vesztette életét a szeparatisták támadása során. Mariupolban leromboltak egy nyomdát, amely - mint az Unian fogalmazott - "a terroristák lapját" nyomta ki.
Kedden egynapos bécsi látogatásra érkezik Vlagyimir Putyin. Az orosz elnök megbeszélést folytat Heinz Fischer államfővel és Werner Faymann kancellárral, majd beszédet mond a gazdasági kamara előtt. A tárgyalásokon nyilvánvalóan szóba kerül Oroszországnak az ukrán válságban játszott szerepe.
A bécsi államfői hivatal közlése szerint Fischer elnök "minden nyitott kérdésről szót akart ejteni". Az államfő hangoztatta, Ausztria megpróbál segíteni a válság megoldásában. Utalt arra, hogy hazája nem tér le az EU által képviselt útról, azaz a maga részéről érvényben hagyja az Oroszországgal szemben elfogadott szankciókat.