Parlament;

Fotó: Bielik István/Népszava

- A Függőség napja - ülésezik a T. Ház

A Függőség napjának nevezte Szél Bernadett (LMP) a parlamentben napirend előtti felszólalásában a paksi hitelszerződést, amelyről hétfőn szavazna az országgyűlés.

MSZP: brutálisan nő az államadósság

Az MSZP-s Tóth Bertalan szerint a kormány eladja Magyarország energiafüggetlenségének reményét, a megállapodás elfogadása a történelem "fekete napja lesz". Úgy vélte: a hitelmegállapodás csak az oroszoknak jó üzlet, Magyarországot rabszolgaságban tartja. Az ellenzéki politikus kifogásolta, hogy a megállapodás körülményeiről nem lehet tudni semmit, ezért eseti bizottság felállítását sürgette, amelyben civil szerveztek részvételét szorgalmazta. Úgy vélte: ez a hitelszerződés nem összehasonlítható az IMF-szerződéssel, amit magasabb kamatú piaci hitelből fizettek vissza.

Párttársa, Burány Sándor szerint a megállapodás brutálisan növeli az államadósságot. Felháborítónak nevezte, hogy a kormány nem rendelt semmilyen elemzést, így ő a költségvetési bizottság elnökeként levélben fordult Kovács Árpádhoz, a Költségvetési Tanács elnökéhez azt kérve: saját hatáskörben készítsenek ilyet és bocsássák az Országgyűlés rendelkezésére. Megjegyezte: az MSZP a vita és a szavazást elhalasztását kérte.

LMP: a szerződés egyoldalúan az orosz fél érdekeit tükrözi
 
Szél Bernadett, az LMP társelnöke szerint a megállapodás egyoldalúan az orosz fél érdekeit tükrözi, 2026-tól akkor is fizetni kell, ha addigra nem áll ott atomerőmű. Hozzátette: ha Magyarország nem tud időben fizetni, akkor államcsőd is elképzelhető. Kijelentette: nem eladósodni kellene, hanem végrehajtani az LMP programját, mert nem a nukleáris energiáé a jövő, hanem a megújuló szektoré.

Frakciótársa, Sallai R. Benedek felvetette, hogy a 133 fideszes képviselőből senki nem kérdőjelezi meg, hogy tényleg jó-e a konstrukció. Az ellenzéki politikus egy Zsiguli-vásárláshoz hasonlította a megállapodást, amit csak 10 év múlva kell elkezdeni törleszteni.
 
A Jobbik másként képzelte el a finanszírozást
 
Kepli Lajos (Jobbik) szerint a megújuló energia és az atomenergia nem ellentétes, hanem igényli egymást, szükség van az időjárástól függetlenül is stabilan működő alaperőművekre. Azt mondta: a Jobbik nyugodt szívvel mond igent az új blokkokra, de nem ennyire nyugodt a keretmegállapodást illetően. Hozzátette: a hazai bankbetét-állomány felhasználásával lehetett volna megoldani a finanszírozást. A jobbikos politikus szerint a kérdésben igazán csak ők képviselik a nemzeti érdeket. Jelezte, hogy az eseti bizottság felállításával egyetértenek, annak kormánypárti többségével és elnökével nem, s a civil szervezetek jelenlétét sem tartják jónak a nemzetbiztonsági kockázatok miatt.
 
Tállai: szakmai érvek nem hangzottak el
 
Az Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára zárszavában azt mondta: érződik, hogy az MSZP-nek most nincs önbizalma Magyarországgal kapcsolatban, miközben az IMF-hitel idején nem voltak aggályaik. Azt mondta: ha 2024-ben is Fidesz-kormány lesz, akkor rendben lesz az erőmű és a törlesztés is. Tállai András szólt arról is, hogy csak politikai ellenérveket hallott a szerződésre vonatkozóan, szakmaiakat nem, ezért úgy véli: a megállapodás helytálló.

Vita a sporttörvényről

A sportról szóló törvénymódosításhoz benyújtott bizottsági jelentések és módosító javaslatok vitájában Szilágyi György (Jobbik) azt mondta, feljelentést fognak tenni, mert másfél hete vénalenyomatot és íriszmintát vesznek a ferencvárosi stadionban a bérletvásárláshoz. Ez még nem egy elfogadott szabályozás, erről még most tárgyalnak - jegyezte meg. 

Simon Róbert (Fidesz) azt kérte, módosított formában támogassák a törvénytervezet.

Simicskó István, sportért felelős államtitkár azt mondta: a kormány számos fejlesztést valósít meg, hogy kulturált és biztonságos környezetben szurkolhassanak a magyar családok. Jelezte: az elmúlt évek tapasztalatai, az MLSZ szakmai véleményével felvértezve és az uniós elvárásokat figyelembe véve törekednek minderre. A benyújtott módosítások alapján a beléptetési rendszereket alkalmazhatja az adott klub - és nem kötelezettségként írják elő - a szervezőkön keresztül.

Varga László (MSZP) kiemelte: az összegző javaslat technikai módosításokat tartalmaz, a kormánypártok szándéka semmiben nem változott az általános vita óta. Hozzátette: a rendteremtés szlogenje csökkentette a nézőszámokat, s a még megmaradt futballszurkolókat és sportkedvelőket biztosan nem lelkesíti, ha még nehezebb lesz a bejutás. Miért vetik tortúrának alá az embereket, miért erőltetik a regisztrációt? - kérdezte, hozzátéve: komoly adatvédelmi aggályok merülnek fel, és ettől nem lesz jobb a magyar labdarúgás. Semmi nem indokolja ezt a jogszabályt, a NASA-hoz lehet ilyen módon bejutni - jegyezte meg.

Schiffer András (LMP) szerint ha törvényes felhatalmazás nélkül végeznek ilyen ellenőrzést, mint amiről Szilágyi György beszélt, az bűncselekmény. Nem biztos, hogy belegondoltak a törvényjavaslat következményeibe - mondta, és azt kérdezte: ez úgy lesz, hogy augusztusban a frissen épült mezőkövesdi stadionban vénalenyomatot vesznek attól, aki a vendégszektorba be akar menni? Hozzátette: nem sikerült korrigálni a javaslatot, az alaptörvény-ellenes. Tegyék félre egyszer, amit "a Habony-művekből legyártottak önöknek" - fogalmazott az LMP-s képviselő.

Simicskó István (KDNP) úgy látta: a politikának érdemes megfontolnia azt, amit a sportszakma szeretne. A helyzet most nem jó, nem optimális és nem kívánatos - vélte. Szerinte van létjogosultsága az előterjesztésnek és tenni kell azért, hogy kulturált, családbarát feltételei legyenek a szurkolásnak. Senki ellen nem irányul, ez mindannyiunkért történő módosítás - fogalmazott, és a KDNP támogató álláspontját tolmácsolta.

Perbeli egyezséget kötött az esztergomi önkormányzat és volt közvilágítási szolgáltatója, a felszámolás alatt álló TIVI Kft., a társaság 236 millió forint megfizetése ellenében minden követeléséről lemond - közölte a polgármester. Tétényi Éva jelezte:  a per lezárása megegyezéssel az önkormányzat sikerét jelenti, mert korábban a cég a közvilágítási koncesszió végéig még kétmilliárd forintot követelt a várostól, illetve a korábban 21 millió forintos villanyszámla a TIVI szerződésének felmondásával 8 millió forintra csökkent.