Több ellenzéki csoport tagjai gyűltek össze szombat este a kairói elnöki palota előtt, hogy egy vitatott törvény elleni tiltakozásuknak adjanak hangot.
A szóban forgó, tavaly ősszel hozott szabály lényegesen korlátozza a demonstrációk jogszerű megrendezésének lehetőségét, s azokat szigorú előfeltételekhez és hatósági engedélyekhez köti. A vitatott törvény alkotmányos mivoltát jelenleg egy bíróság vizsgálja.
Szemtanúk szerint a tüntetőket először ismeretlenek támadták meg, akik kövekkel és üvegekkel dobálták őket, mielőtt a masszív erőket felvonultató rendvédelmisek beavatkoztak, és a tiltakozó akciót feloszlatták. Különböző források szerint legalább huszonkét ellenzékit vettek őrizetbe.
Az utóbbi hónapokban az említett törvény alapján számos olyan népszerű aktivistát ültettek rács mögé, akik a 2011 januárjában kirobbanó felkelés szervezőiként jelentősen hozzájárultak Hoszni Mubarak elnök több évtizedes autokratikus uralmának megdöntéséhez.
Legutóbb június 11-én ítélt a kairói büntetőtörvényszék huszonöt aktivistát 15-15 év szabadságvesztésre engedély nélkül megrendezett demonstráció vádjával. Az elítéltek között van az egyiptomi fiatal ellenzék egyik legismertebb figurája, a 32 éves Alá Abdel-Fattáh is.
A Twitter közösségi oldalon számos hozzászóló szerint a szombati tüntetőkre támadó ismeretlenek is a rendőrséghez köthetőek. Egyiptomi aktivisták az utóbbi években gyakran vádolták azzal a biztonsági erőket, hogy a békésen induló tiltakozóakciókat saját verőlegényeik bevetésével szítják véres összecsapásokká, így teremtve meg a beavatkozáshoz szükséges ürügyet.
Sajtójelentések szerint szombaton őrizetbe vettek több újságírót is, egyebek mellett két független egyiptomi napilap, az al-Vatan, és az as-Surúk egy-egy munkatársát. A tüntetéssel egy időben a világ több fővárosában rendeztek tiltakozóakciókat, hogy így fejezzék ki szolidaritásukat a tüntetést korlátozó törvény alapján bebörtönzött aktivistákkal.
Az ellenzéki tüntetőkkel szembeni erőteljes rendőri fellépés egy nappal azelőtt történt, hogy Egyiptom egyik legfontosabb stratégiai partnere, az Egyesült Államok külügyminisztere Kairóba látogatott. A két ország közti viszony erősen lehűlt az iszlamista Mohamed Murszi elnök tavaly nyári megbuktatása óta.
Washington nem helyeselte az akkor még hadsereg-főparancsnokként szolgáló jelenlegi államfő, Abdel-Fattáh esz-Szíszi által levezényelt hatalomváltást, amelynek keretében a fegyveres erők eltávolították tisztségéből az észak-afrikai arab ország első, demokratikus úton megválasztott elnökét. Amerika ezen kívül számos alkalommal bírálta az egyiptomi hatóságok drasztikus lépéseit a politikai ellenzékkel szemben.