"Az elképzelhetetlen, hogy nem adják meg, mert Magyarországon a Kehi működésére törvényes rend vonatkozik, a törvények pedig minden magyar állampolgárra kötelezőek" - mondta Lázár János, hozzátéve: ezért a Kehi megkeresésére mindenkinek érdemben reagálnia és válaszolnia kell.
A miniszter közölte: az Ökotárs Alapítvány ugyan tiltakozását kifejezve, de minden dokumentumot átadott a Kehinek, amely rendelkezésre állt, ez alapján folyik a vizsgálat jelen pillanatban.
"Elképzelhetetlennek tartom, hogy Magyarországon legyen olyan civil szervezet, akinek bármilyen takargatnivalója van" - mondta Lázár János. Ha ezeknek a civil szervezeteknek igazuk van, akkor hozzanak minden dokumentumot nyilvánosságra - jegyezte meg.
A Krétakör Alapítvány csütörtökön jelezte, hogy nem működik együtt a Kehi által indított vizsgálatában. Közleményükben azt írták, hogy a vizsgálat jogosságáról számos jogásszal konzultáltak, és véleményük alapján az alapítvány szerint a Kehinek nincs joga a NCTA-tól elnyert pénzeket vizsgálni.
Ezt azzal indokolták, hogy a Kehi feladata az állami pénzek költése feletti kontroll, ellenben az NCTA-tól elnyert pályázati pénzek függetlenek a magyar államháztartástól.
Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációjáért felelős helyettes államtitkára múlt hét csütörtökön mondta az MTI-nek, hogy két témában tárgyalt a magyar küldöttség a norvég alapokról Brüsszelben: a kormányhoz tartozó 9 program kérdéséről sikerült megállapodni, ugyanakkor a civil alapról nem közeledtek az álláspontok.
A helyettes államtitkár elmondta, a Kehi-vizsgálat azt igyekszik kideríteni, hogy valóban civil szervezeti támogatások történtek-e civil célokra, vagy pártpolitikai finanszírozásról van szó. Közlése szerint Lázár János miniszter arra utasította a Kehit, hogy a lehető leggyorsabban végezzék el a munkát. A vizsgálati eredmény birtokában leülnek az Ökotárs vezetőivel, illetve a norvég kormány képviselőivel, hogy megbeszéljék a továbbiakat.
A civilek ellenállnak a kormánynak
Nem működünk együtt a pártcélokra használt állami hivatallal - közölte az atlatszo.hu és az Asimov Alapítvány, miután a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) tőlük is adatokat kért a Norvég Civil Támogatási Alaptól (NCTA) elnyert támogatásokkal kapcsolatban.
A Kehi csütörtökön több civil szervezetnél is bejelentkezett, és kérte az iratok átadását, beleértve többek között a belső e-maileket is. Ahogy korábban az Ökotárs alapítványt, így ezeket a szervezeteket is azzal fenyegette meg, hogy ha nem működnek együtt, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felfüggeszti az adószámukat. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) közölte: együttműködik, de nem ismeri el a vizsgálat jogosságát.
Tegnap az atlatszo.hu és az Asimov Alapítvány is közölte, a Kehinek nem ad iratokat, de a pályázatok adatait honlapjukon mindenki számára közzétették, jelezve, hogy nincs takargatnivalójuk.
A Budapest Pride-ot szervező Szivárvány Misszió Alapítvány szintén tegnap tette közzé: nem ismeri el a Kehi-ellenőrzés jogszerűségét, ugyanis nem kezelnek állami tulajdont, nem kértek és nem is kaptak semmyilen állami támogatást. A Szivárvány Misszió szerint az elrendelt vizsgálat célja az érintett civil szervezetek megfélemlítése, valamint a hazai civil szféra ellehetetlenítése. "Ezt elfogadni és eltűrni nem vagyunk hajlandók" - tették hozzá.
A Magyar Nemzet információi szerint messzire jutott a híre, hogy Lázár a civil szervezeteket vegzálja: a lap úgy értesült, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) állandó ülésének résztvevői közül többen bírálták Magyarországot. Alapul nemcsak a civilek elleni támadás szolgált, hanem a reklámadó is.