kormány;Norvég Alap;Norvég Civil Alap;

A civilek ellenállnak a kormánynak

Nem működünk együtt a pártcélokra használt állami hivatallal - közölte az atlatszo.hu és az Asimov Alapítvány, miután a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) tőlük is adatokat kért a Norvég Civil Támogatási Alaptól (NCTA) elnyert támogatásokkal kapcsolatban. 

A történet előzménye, hogy Lázár János kancelláriaminiszter közvetlenül a választások után kifogásolta a norvég forrásokat elosztó Ökotárs Alapítvány munkáját, az LMP-hez közelinek nevezte azt, és a norvégoktól a civil pénzek folyósításának leállítását követelte. Amikor erre Oslo nem volt hajlandó, a Kehi feladatul kapta, hogy ellenőrizze a pályázatok elbírálásában részt vevő civil szervezeteket. Az alapítványok nem akartak adatokat szolgáltatni a Kehinek, az NCTA forrásainak elosztásáért ugyanis a brüsszeli Finanszírozási Mechanizmusiroda (FMO) felelős, így csak ez a szerv jogosult az ellenőrzésre.

A Kehi csütörtökön több civil szervezetnél is bejelentkezett, és kérte az iratok átadását, beleértve többek között a belső e-maileket is. Ahogy korábban az Ökotárs alapítványt, így ezeket a szervezeteket is azzal fenyegette meg, hogy ha nem működnek együtt, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felfüggeszti az adószámukat. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) közölte: együttműködik, de nem ismeri el a vizsgálat jogosságát. A Krétakör Alapítvány ügyvezetője, Gulyás Márton telefonon tájékoztatta a Kehit: nem működnek együtt a vizsgálatban.

Tegnap az atlatszo.hu és az Asimov Alapítvány is közölte, a Kehinek nem ad iratokat, de a pályázatok adatait honlapjukon mindenki számára közzétették, jelezve, hogy nincs takargatnivalójuk. A Budapest Pride-ot szervező Szivárvány Misszió Alapítvány szintén tegnap tette közzé: nem ismeri el a Kehi-ellenőrzés jogszerűségét, ugyanis nem kezelnek állami tulajdont, nem kértek és nem is kaptak semmyilen állami támogatást. A Szivárvány Misszió szerint az elrendelt vizsgálat célja az érintett civil szervezetek megfélemlítése, valamint a hazai civil szféra ellehetetlenítése. "Ezt elfogadni és eltűrni nem vagyunk hajlandók" - tették hozzá.

Az LMP egy narancsszínű dossziéban összegyűjtött minden nyilvánosságra került adatot a Civil Összefogás Fórum (CÖF) és a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) gazdálkodásáról: ez alapján a párt felszólítja a Kehit és Lázár Jánost, hogy vizsgálja ezeknek a civileknek a gazdálkodását. A párt társelnöke, Szél Bernadett tegnapi sajtótájékoztatóján közölte: érdemes lenne a Kehinek vizsgálnia, hogy a CÖF-CÖKA milyen civil tevékenységet végez például környezetvédelmi, demokrácia- vagy jogvédelmi területen.

Az ellenzéki politikus idézte az átlátszó.hu-n megjelent információkat, miszerint a CÖKA bevallottan 20 millió forintot kapott a Fidesztől, emellett egyszázalékokból és magánadományokból is forrásokhoz jut, utóbbi kapcsán 290 millió forintról tudnak. Az LMP társelnöke szerint a CÖF-CÖKA a valóságban a kormányoldal által létrehozott álcivil egyesületek.

A Magyar Nemzet információi szerint messzire jutott a híre, hogy Lázár a civil szervezeteket vegzálja: a lap úgy értesült, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) állandó ülésének résztvevői közül többen bírálták Magyarországot. Alapul nemcsak a civilek elleni támadás szolgált, hanem a reklámadó is.

Padlóra küldte a rezsicsökkentéssel a Fidesz-kormány a kéménysepréssel foglalkozó magánvállalkozásokat, de az önkormányzati cégek is veszteségessé váltak. A csődbe jutott kisvállalkozások nem reménykedhetnek pénzügyi segítségben. Emiatt hamarosan több ezer ember munkahelye szűnik meg országszerte. Hamarosan több megyében leállhat a szolgáltatás. A kormánynak nincs pontos terve arra, hogy miként oldja meg az ellátást.