Szerintem;szavazatszámlálás;láncszavazás;

- A csalás megszüntetése érdekében

Korábbi levelemben írtam, hogy a parlamenti és az Európa Uniós választásokon is a 9-es választókerület 5-ös szavazókörzetében működtem közre a szavazatszámláló bizottságban. E minőségemben kerültem abba a helyzetbe, hogy megismerkedhettem az úgynevezett "láncszavazás" konkrét lehetőségével.

Az egyik szavazó polgár a parlamenti választásnál kijőve a szavazó fülkéből az urnába igyekezett a borítékot bedobni, de az, az urna nyílásánál félbe hajlott. Mindenki emlékezhet rá, hogy valamennyiünknek két hatalmas szavazólapot kellett a borítékba "betuszkolni", már aki akarta, mert nem volt kötelező. A tíztagú bizottság figyelte a választópolgár ténykedését és megállapítottuk, hogy a boríték üresen került az urnába, a szavazólapok nem voltak benne. Amikor az említett személy elhagyta a szavazó helyiséget, megnéztük a szavazó fülkét, de a szavazólapok ott sem voltak, tehát a szavazó polgár két lebélyegzett szavazólapot vitt el magával. Az Európa uniós szavazáson is megismétlődött az esemény.

Felvetődött a bizottság tagjai között, hogy mit lehetett volna tenni az említett cselekmény megakadályozására. Abban megállapodtunk, hogy bizonyítani nem tudjuk, hogy a cselekmény valóban megtörtént, de mégis biztosak voltunk benne, hogy mindkét esetben üres borítékot, dobot az urnába. A bizottság elnöke és a jegyzőkönyvvezető szerint nem lett volna jogunk a gyanúsításra, illetve a boríték vagy a személy ellenőrzésére. A jegyzőkönyvezés sem vezethetett volna eredményre bizonyíték híján. Így az elvitt szavazólapra az üzletelő a "lefizetett" társsal beküldhette, a kint általa beikszelt szavazólapokat, a beküldött szavazó újra kihozhatta, most már észrevétlenül az újabb lebélyegzett szavazólapokat, hiszen ő már nem üres borítékot dobhatott az urnába.

Ez így mehet, ki tudja hány alkalommal. A bizottsági tagok közül többen azt állították, hogy a törvény nem tiltja a szavazólap elvitelét. Az igaz, hogy nem tiltja, de taxatíve felsorolja, hogy mit tehet vele. A 2013. évi XXXVI törvény 182§ /1/ bekezdése szerint "A választópolgár a szavazólapot borítékba helyezheti és az urnába dobja." Tehát borítékba tenni nem kötelező, de az urnába dobni igen.

A kormánypártok már sok lehetőséget teremtettek, a törvénymódosításokkal a csalásra, akkor most itt a lehetőség egy megszüntetésére. Hogy hogyan? Meg kell szüntetni a boríték használatát. Még az önkormányzati választások előtt.

Határozottan visszautasít az RTL Magyarország minden olyan vádaskodást, amely az RTL munkatársainak a demokráciába, a sajtószabadságba vetett hitét, szakmai és etikai hitelét vagy munkatársaink hazafiasságát kérdőjelezi meg - közölte a csatorna. Közleményüket az alábbiakban szó szerint idézzük.