;

Traian Basescu;Románia;

- Politikai földcsuszamlás Romániában

Tíz éves államfői tevékenysége legkomolyabb botrányába keveredett a decemberben búcsúzó román elnök, Traian Basescu, akinek testvérét csütörtökön korrupciós váddal vette őrizetbe az ügyészség. Basescut mindkét mandátuma idején egyszer-egyszer felfüggesztette a parlament és referendumot írtak ki menesztésére.

Egyik sem lett érvényes, de az első során még támogatói, a második során viszont ellenzői kerültek többségbe. A decemberi választáson már nem indulhat Basescu, mert a román jogszabály nem teszi lehetővé a harmadik mandátumot, így testvére botránya nélkül is mindenképpen ki kell költöznie a Cotroceni palotából.

Mircea Basescut csütörtökön az ügyészség azért vette őrizetbe, mert az államfővel szemben nyíltan ellenséges Antenna 3 hírtelevízióban bemutattak egy rejtett kamerás felvételt, amely szerint az öccse 250 ezer dollárt fogadott el egy emberölési kísérlet miatt elítélt ismert román alvilági személy hozzátartozóitól, akikkel különben is szoros kapcsolatokat ápolt. A pénz fejében állítólag megígérte, hogy közbenjár az akkor még előzetes letartóztatásban lévő férfi bírósági ítéletének enyhítése vagy akár szabadlábra helyezése érdekében.

A felvétel nyilvánosságra hozatala után az államfő azonnal elhatárolódott a korrupciós ügytől, hangsúlyozva, hogy közel tíz éves mandátuma alatt soha nem próbálta meg befolyásolni az igazságszolgáltatást, és a testvére ellen felmerült gyanúk tisztázását is az igazságszolgáltatásra bízza. Basescu ellen mindvégig az igazságszolgáltatás befolyásolását, a Korrupcióellenes Ügyészség manipulálását hozta fel fő vádként az ellenzék, kiemelve, hogy Basescu "ügyészségi dossziékkal" zsarolja politikai ellenfeleit, a nagy visszhangot kiváltó politikusok elleni ítéletek kapcsán pedig (mint például az egykori legnagyobb Basescu ellenfél, Adrian Nastase volt miniszterelnök bebörtönzése) általában politikai bosszúhadjáratot emlegettek. 

Victor Ponta kormányfő, szocialista pártelnök csütörtökön Basescu lemondását követeli. A miniszterelnök viszont hangsúlyozta, amíg be nem bizonyosodik, hogy az államfőnek is köze lenne az ügyhöz, addig bízni kell az igazságszolgáltatásban.

Határozottan visszautasít az RTL Magyarország minden olyan vádaskodást, amely az RTL munkatársainak a demokráciába, a sajtószabadságba vetett hitét, szakmai és etikai hitelét vagy munkatársaink hazafiasságát kérdőjelezi meg - közölte a csatorna. Közleményüket az alábbiakban szó szerint idézzük.