Táncsics -börtön;

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

- A magyar államé a Táncsics-börtön

Visszakerült a magyar állam tulajdonába a budai Várban található Táncsics-börtön, miután Márton Péter, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. vezérigazgatója és André Goodfriend, az amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője aláírta a több budapesti ingatlan kölcsönös átruházásáról szóló, Magyarország és az Egyesült Államok között létrejött megállapodást pénteken.

Az egyezmény értelmében a magyar állam tulajdonába került a Táncsics Mihály egykori börtönét is magában foglaló épület, továbbá egy XII. kerületi épület és egy másik ingatlan a Széchenyi rakparton. Cserébe Magyarország átadja a budapesti amerikai nagykövetség melletti két épületet, amelyeket saját költségén felújított.

Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára az eseményen kiemelte: az ingatlancserével fontos magyar történelmi emlékhely került vissza a magyar állam tulajdonába. A helyszín kiemelt jelentőségét az adja, hogy annak idején az épületben raboskodott több kimagasló történelmi személyiség, így Táncsics Mihály, Wesselényi Miklós, Batthyány Lajos és Kossuth Lajos.

Az ingatlancsere folyamata George W. Bush amerikai elnök 2006-os budapesti látogatásakor kezdődött meg, és most került pont a végére.  Az amerikai nagykövetség megkapja a Szabadság téri épületeket, és így egy helyen összpontosul a külképviselet munkája, növeli a nagykövetség hatékonyságát, csökkenti a költségeket és növeli a dolgozók biztonságát. 

Hazugságok börtönében
Az épületcsere és a sikeres felújítás is bizonyítja, hogy jó úton járunk, és az állam is lehet jó gazda - büszkélkedett a nemzeti vagyonkezelő vezérigazgatója annak kapcsán, hogy hosszú évtizedek után végre visszakerült a magyar állam tulajdonába a budavári Táncsics-börtön. Márton Péternek részben igaza van: az állam valóban lehet jó gazda. Viszont nagyon nem helyes, ha a mások által kitaposott utat a sajátjaként dicséri valaki.Fónagy János államtitkár úr is elfelejtette megemlíteni azt az aprócska tényt, hogy a Magyarország és az Egyesült Államok közötti épületcseréről szóló megállapodást még a szocialista kormány hozta tető alá, a most aláírt egyezség már csupán az abban foglaltak megvalósulását rögzíti.Az államközi szerződés miatt az átlagosnál jóval időigényesebb épületfelújítások elhúzódását kihasználva e helyett mindketten azt sugallták, mintha a Táncsics-börtön visszaszerzése a jelenlegi kormány hőstette lett volna. Holott ehhez a projekthez az ünnepélyes kulcsátadáson túl sok közük aztán tényleg nem volt.Ugyanaz a fideszes tempó, amit már a kecskeméti Mercedes-, vagy épp a győri Audi-gyár esetében is láttunk: a korábbi kormányok büszkén vállalható teljesítményét a magukénak adják el, a kevésbé sikeres kezdeményezéseknél pedig ujjal mutogatnak vissza. Sajnálom, hogy még Táncsics Mihály kapcsán sem szólalt meg a lelkiismeretük.Veres János,
az ingatlancseréről az eredeti megállapodást végigtárgyaló és megkötő volt pénzügyminiszter



Az MSZP nem tartja alkalmasnak Lázár Jánost arra, hogy az ország európai uniós főtárgyalója legyen, mert a miniszter nem tartja tiszteletben a sajtószabadság normáját. Ezt Lukács Zoltán, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese mondta pénteken Budapesten sajtótájékoztatón.