Jobbik-Konzervatívok;Brüsszel;UKIP-frakció;

- A Jobbik senkinek sem kell Brüsszelben

Hangzatos névvel, a Szabadság és Demokrácia Európájaként alakult meg az Európai Parlament új, euroszkeptikus frakciója, melynek vezéralakja a brit EP-választásokon taroló Nigel Farage. A brit UKIP – az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja – már több ciklus óta jelen van az Európai Parlamentben, képviselői többnyire a Konzervatív Pártot otthagyó szupertoryk voltak, de valódi befolyással nem rendelkeztek az EP-ben. Most 24 fővel övéké a legnagyobb brit delegáció, s ennek megfelelően érdemi politizálásra készülnek.

Bár a sajtó előszeretettel szélsőjobboldalinak nevezi őket, e jelzőt határozottan visszautasítják. Ezért elutasították a Le Pen-féle francia Nemzeti Fronttal való együttműködést is, ami megnehezítette a frakcióalakítást. Most alapvetően a polgárpukkasztó olasz komikus, Beppe Grillo szervezetével, az Öt Csillag Mozgalommal alakítottak közös frakciót, melybe az olaszok 17 képviselőt visznek. Ez kellemetlenül érinti a Zöldeket, akik múlt héten még arról beszéltek, hogy valószínűleg az ő soraikba ülnek az öt csillagos olaszok.

Önmagában ez is jelzi, hogy az euroszkeptikus pártoknál óvatosan kell bánni a „szélsőjobboldali” jelzővel, hiszen aki a Zöldek ízlésének is megfelelt volna, arra aligha illik ilyen besorolás. Ahhoz, hogy az önálló frakció megalakulhasson, országonként egy-két litván, lett, cseh, francia és svéd képviselőt is beléptettek az összesen 48 fős új EP-csoportba. Nigel Farage az európai intézmények szigorú kontrollját ígéri, és néhány kérdésben élesen szembemegy a brit külpolitikát eddig meghatározó alapelvekkel. Így súlyos hibának minősítette az amerikai és brit beavatkozást Irak, Líbia és újabban Szíria esetében, sőt, azt mondta, hogy ha helyén hagyták volna Szaddam Husszeint, akkor nem jelenik meg az Al-Kaida Irakban.

A francia Nemzeti Front és a holland Szabadság Párt frakcióját viszont még mindig nem sikerült megalapítani, mert ehhez legalább hét ország EP-képviselőit kellene összegyűjteniük. Tanulságos, hogy még ilyen helyzetben is nemet mondanak a Jobbikra, az önálló frakcióval járó anyagi és politikai előnyöket sem éri meg számukra a magyar, valódi szélsőjobbal való kokettálás.

Ma két éve kért menedéket Ecuador londoni nagykövetségén Julian Assange. A Wikileaks leleplező portál alapító-főszerkesztője Ecuador szerint addig maradhat, ameddig jónak látja.