A palota közlése szerint a leköszönt király már a képviselőházbeli proklamáción sem vesz részt, hogy fia „abszolút főszereplő” lehessen az ünnepélyes aktuson, sőt, Zsófia királynéval együtt távol maradnak a fogadástól is, amelyen saját jelenlétüknél fontosabbnak tartják, hogy „a spanyol társadalom minél szélesebb köre” találkozhasson az új királlyal. A fogadásra a parlamenti képviselők mellett szakszervezeti vezetőkre, üzletembereket, újságírókat, művészeket és sportolókat is meghívtak.
A leendő VI. Fülöp, ma még Asturias hercege és felesége, Letizia a tervek szerint biztonsági okokból fedett gépkocsiban teszik meg a képviselőház és a palota közti, mintegy 45 perces utat a királyi lovas gárda kíséretével. Az ünnepségek biztosítására 7000 rendőrt és csendőrt vezényelnek ki Madridban.
A búcsúzó I. János Károly és Zsófia királyné - Fotó: Gettyimages.
I. János Károly szerdán este 18 órakor írja alá a lemondását szentesítő törvényt – tehát az esti Spanyolország – Chile mérkőzést jog szerint csak ex-királyként nézi. A törvény aláírására a palota oszlopcsarnokában kerül sor, ugyanott, ahol 1985-ben a király aláírta Spanyolországnak az Európa Gazdasági Közösséghez való csatlakozását. I. János Károly hivatalos búcsúján a kormány, az autonóm területek elnökei mellett ott lesz három korábbi kormányfő: Felipe González, José María Aznar és José Luis Rodriguez Zapatero.
A király lemondásáról és a trónutódlásról már a múlt héten szavazott a spanyol képviselőház: 299-en igennel, 19-en nemmel szavaztak, 23-an tartózkodtak. A két nagy párt, a néppárt és a szocialista párt egyöntetűen igennel voksolt, a nemmel szavazó radikális Plurális Demokrácia nevű párt képviselői a szavazás idején is követelték, hogy rendezzenek népszavazást a királyság intézményéről.
Az új királyné családja nem vesz részt a lemondási törvény aláírási ceremóniáján, de ott lesznek Fülöp beiktatásán, együtt Zsófiával, Elena infánsnővel, valamint János Károly nővérével, dona Pilarral és húgával, dona Margaritával. Hiányozni fog azonban az összes szertartásról Cristina infánsnő, János Károly kisebbik lánya, akit miután belekeveredett a „Noós-ügy” néven elhíresült korrupciós botrányba, a királyi család kitiltotta őt hivatalos életéből.
Fülöp trónra lépése előtt két nappal a palota közzé tetette azokat a fotókat, amelyeket a hercegről és két lányáról, Leonorról és Sofiáról készítettek két évvel ezelőtt, Fülöp 40. születésnapján, ezzel is erősítve az új uralkodó „apa-imázsát”. Bár az El País szerint Letizia nem szereti a beállított, „hivatalos” fotókat, nem kellett csalódnia Cristina García Roderóban, a Magnum fotográfusában, nemzeti nagydíjasban, aki akkor néhány napon át követte a palotában a család mindennapjait.
Fülöp és Letizia esküvője 2004-ben. Fotó: Gettyimages.
A leendő királynénak, aki Letizia Ortiz néven látta meg a napvilágot, nem kell a média hatalmát magyarázni, hiszen ő maga is újságíró volt, nem is akármilyen: 2000-től a spanyol köztelevízió reggeli híradó-műsorának volt a vezetője, közben tudósított a 2001. szeptember 11-i New York-i terrortámadásokról, a 2002-es észak-spanyolországi ökológiai katasztrófáról, 2003-ban az iraki háborúról. 2003 őszén kinevezték a TVE legnagyobb nézettségű esti híradójának főszerkesztőjévé. Ezt a ragyogó karriert adta fel 2004. május 22-én, amikor örök hűséget esküdött Fülöp hercegnek a madridi Santa Maria la Real de la Almudena katedrálisban. Mindenesetre ő lesz az első „közrendű” királynéja Spanyolországnak, aki ráadásul elvált asszony is.
Az esemény még az on-line reklámokat is áthatja. Egy neves autós cég legújabb modelljét így hirdette az El País oldalán: "Íme a trónörökös".