Erdogant az Európai Török Demokraták Uniójának (UETD) rendezvényére hívták meg. Hivatalosan tehát nem kampánybeszédet mond. Ugyanakkor mér a néhány héttel ezelőtti kölni fellépését, melyen 15 ezren jelentek meg, úgy konferálták fel, hogy az nem kampánycélokat szolgál. Ugyanakkor megfigyelők rámutatta, hogy az elnökválasztáson már a török útlevéllel is rendelkező, külföldön élő törökök is voksolhatnak, így ez lehet Erdogan beszédeinek igazi mozgatórugója. A német városban tüntetők tízezrei fogadták, s hasonló fogadtatásra számíthat az osztrák fővárosban.
Az osztrák politikai élet képviselői is aggódva várják a miniszterelnök felszólalását. Johanna Mikl-Leitner belügyminiszter annyit közölt, „érzékenyebb fellépést” várnak a török miniszterelnöktől. Jóval élesebben fogalmazott Sebastian Kurz külügyminiszter, aki az Österreich című lapban nyomatékosította: Erdogan nem oszthatja meg az osztrák társadalmat. Mint mondta, egy nem odaillő beszéd megmérgezheti a légkört a társadalomban. Ankara hevesen reagált Kurz szavaira. A török kormánypárt, az AKP egyik képviselője, Metin Külünk úgy vélte, Kurz „túllőtt a célon”.
Bár Erdogan egyelőre hivatalosan nem jelentette be részvételét a török elnökválasztáson, megfigyelők biztosra veszik, hogy ő indul az AKP színeiben. Ausztriában jelentős, 190 ezres török kisebbség él, közülük 100 ezren rendelkeznek választójoggal. A pénteki beszédre 7000 vendéget várnak, 10 ezren a stadionon kívül követhetik nyomon a miniszterelnök előadását.