Valahogy így képzeli el az ember Csernobilt. Letépett ajtajú hűtőszekrények, beszakadt falú fabódék, viseltes karosszékek, sámlik és mindenféle rácsdarabok az út közepén; egy sárgára száradt 2009-es naptár, egy széttépett pucér nő, csupa "akció" felirat, Tom & Jerry-festmény, mosolygó Buddha-kép a parafa falakon. A földön kartondarabok mindenfelé, kávés poharak, elhagyott kártyapakli. És a kora reggeli vakító ellenfényben sehol senki - csak rendőrök, és a MÁV mappákkal araszoló mellényes emberei, és ettől olyan ijesztő az egész.
Ha nem is Csernobilre, de legalábbis egy hurrikán sújtotta területre hasonlít most a kiürítésre ítélt józsefvárosi kínai piac, a Négy Tigris, amelyet évek óta próbálnak valahogy "eltakarítani". A főbérlő MÁV hétfő reggel 8 óráig adott időt az árusoknak a csomagolásra, a bérlő Komondor Kft.-nek pedig a terület átadására. Demonstrálandó, hogy nem félresöpörhető papírhatáridőt adtak, 100 is rendőrt hívtak "segítségül", illetve a teljes magyar sajtót, hogy az eseménynek nagyobb súlya legyen. "Hát azért, mert bontunk" - magyarázza lapunknak a terület állapotát a Komondor Kft. ügyvezetője. Bálint György szerint két hét haladékot is kértek a MÁV-tól, hogy tisztán és üresen adhassák át a piacot ingyen, de hiába, majd - mint mondja - "az állam megcsinálja magának milliókért". "Trafikmutyi után piacmutyi" - viccelődik kényszerűen.
A piac 8-9 ezer ember megélhetését biztosította, a főleg vietnami és arab árusok azonban nem széledtek szét, szinte mindannyian a Kőbányai út túloldalára, a volt Ganz gyár területére költöztek át az elmúlt napokban. Miközben a "túloldal", mint megtudjuk, épp az a hely, amellyel a hatalom is rendre összemosta a tigriseket, amivel viszont Bálint szerint velük szemben indokolt is lett volna valamit kezdenie a politikának. "Az áfacsalások nem itt mennek, hanem ott. Hét emelet mélyen kell keresni a raktárakban. Annak a területnek 120 tulajdonosa van, de itt csak mi voltunk" - magyarázza Bálint, aki szerint mindent átláthatón könyveltek. A kerületi polgármester pedig, aki egy éve adott kilövési engedélyt a Négy Tigrisre, "egyszer sem tette be ide a lábát", hogy lássa, milyen keményen dolgoznak az árusok, akár napi 12 órát is.
Pedig tavaly Kocsis épp a megszaporodott bűnözéssel indokolta a piac felszámolását. Akkor felszólította a tulajdonos Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt (MNV), valamint a MÁV-ot, vegyék vissza a Komondortól a területet, és majd az önkormányzat ad az árusoknak új helyet. Amelyekről azóta sem hallani, mert, mint a környéken halljuk, kereskedelmileg borzalmas, vesztes helyek.
Most mindenesetre a MÁV gazdasági képviselője, a bírósági végrehajtó és a Komondor ügyvezetője gyakorlatilag együtt terelik az újságírókat a lepusztult 4 hektáron. "Szeretném tudni, miért nem tudjuk mi bérelni ezt a helyet? Mire kell ez a hely az államnak?" - teszi fel a kamerák előtt költői kérdéseit Bálint, de választ csak negyed órával később ad a MÁV képviselője, szintén a kameráknak, amikor már ő nyilatkozik. "A magyar állam képviselője ezt a döntést hozta meg" - dörögnek Korsós Boglárka, a MÁV Zrt. vagyonkezelési és gazdálkodási igazgatójának kegyetlen szavai, aki rögtön sorolja, hogy 215 milliós bérleti és közüzemi tartozást halmozott fel a cég, amely ráadásul folyamatosan azt közvetíti az árusok felé, hogy maradhatnak, tehát nyilván menniük kell. Korsós azt mondja, "biztosan nem lehet rossz üzlet ez", ha a bérleti szerződés felmondásának érvénytelenségét perlik. (Ez Bálint szerint még nem kezdődött el a bíróságon, de a végrehajtást amúgy sem befolyásolta volna.) Azután elhangzik a rettenetes mondat, amelytől még csak meg sem áll a levegő, mert szinte alig hallja valaki. "Valljuk be, egy ilyen piacnak a XXI. századi Budapest közepén nincs helye" - mondja Korsós. Nincs helye. Ezek után akár fenyegetésnek is vehetnénk, hogy a MÁV "nagyon szeretné tudni, hol az a pénz", amellyel a cég tartozik.
"Nem fizettünk, mert fokozatosan ellehetetlenítették a működésünket" - mondja már a Komondor vezetője, aki szerint először a vizet, majd az áramot kapcsolták ki, és állítja, emiatt nem fizettek, nem biztosította a MÁV a működési feltételeket. Ám a vasúttársaság cáfol, szerintük fordítva történt.
Bálint a végén még kardoskodik egy sort, hogy vegyék fel a teljes leltárt, minden konténert írjanak fel, mert ígéri, ki fog állni az itteniek minden tulajdonáért. A végén, bármennyire is szeretnék lezárni a piacot, sehogy sem sikerül. Nem tudja ugyanis az összes kamera felvenni, ezért két-háromszor "elpróbálják" a rendőrök, hogy jók legyenek azok a vágóképek. Azután csak kattan a lakat. "Lacika. Ez volt 12 évünk" - néz szomorúan egy piros nadrágos, bajszos úr, körülötte néhány kolléga, akik minden bizonnyal itt töltötték idejük nagy részét az elmúlt években. Mondják: akár parkoló lesz itt, akár sportcentrum, ahogy ígérte a vezetés, biztosan "zsíros üzlet" lesz.