Április végére meghaladta a 64,4 milliárd forintot a kórházak adósságállománya, egy hónappal későbbre pedig már több mint 65 milliárdos lett a tartozáshalmaz. A GYEMSZI által működtetett 107 kórház esetében a lejárt szállítói adósság jelenleg 47,37 milliárd forint, magyarán 2012-óta 20 milliárddal nőtt az államosított intézmények kifizetetlen számláinak végösszege.
A számok a Figyelő című hetilap konferenciáján hangzottak el, ahol a kormány nevében a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára azzal igyekezett védekezni, hogy az utóbbi időkben minden évben volt adósságkonszolidáció, de a kormányzati lépések mellett újratermelődött az adósságállomány. Banai Péter Benő szerint ezért nem is "célszerű" plusz konszolidációs forrást juttatni a rendszerbe úgy, hogy emellett nincsenek érdemi strukturális változtatások. Csakhogy ilyen átalakítások érdemben meg sem kezdődtek az előző ciklusban, hiába ígérte a Fidesz, hogy "megmenti" az egészségügyet.
Ezzel szemben tény, hogy ismét 4 százalék körülire esett a magyar egészségügy GDP-arányos közfinanszírozása, ebből pedig következik, hogy egy-egy betegség ellátásáért a kórházak jóval kevesebb pénzt kapnak, mint amennyibe ténylegesen kerül nekik a munka. Emiatt nemcsak az adósságállomány döntögette a csúcsokat az utóbbi években, hanem a várólisták is minden korábbinál hosszabbra nőttek. Ma már az Orbán-kormány saját adatai szerint is 60 ezernél is több beteg vár a szükséges ellátásra, sőt, a kabinet nem tudta kozmetikázni azt sem, hogy egyre kevesebb ellátást végeznek el a kórházak, amelyekből nemcsak a szakemberek, hanem az eszközök és a gyógyszerek is egyre gyakrabban hiányoznak. Eközben a tartozások korábban ígért konszolidációjáról szó sem esett a négyéves kormányzati ciklusban, csak a rendszeres, még a szocialista kormányok idején bevezetett év végi adósságrendezésben részesültek az intézmények, többször kisebb összegben, mint amennyit a legnagyobb válság idején a Bajnai-kabinet fordított a kórházi tartozásokra.
Márpedig ma a Magyar Kórházszövetség szerint feltétlenül szükség lenne legalább 20-30 milliárd forintnyi konszolidációs összegre, különben a nyáron több intézményben leállhatnak bizonyos ellátások. Velkey György szövetségi elnök a már említett konferencián kijelentette: a lejárt szállítói adósságállomány miatt "egyes kórházak vergődnek, gyors és egyértelmű intézkedések kellenek a továbblépéshez". A kórházszövetség szerint a kórházak méltányos finanszírozásához elengedhetetlen az egyes betegségekre kifizetett díjtételek emelése és a feladatarányos finanszírozási keretek kialakítása.