USA;Obama;lázadók;Bagdad;Irak;

- Washington lehetőségei korlátozottak

Obama eleve kizárta annak lehetőségét, hogy ismét szárazföldi erőket vessenek be Irakban. A washingtoni kormányzaton belül erős a kételkedés, hogy – két és fél évvel az iraki háború lezárása, az amerikai erők kivonása után – tanácsos-e újra katonai szerepet vállalni, különösen, hogy a közvélemény sem támogatna újabb háborúkat.

Barack Obama amerikai elnök megerősítette, fontolóra veszik, milyen segítséget tudnak nyújtani az iraki kormánynak az iszlamista kalifátus megteremtésére törekvő lázadók elleni harcban. Amerikai illetékesek a Reutersnek ugyanakkor elismerték, Washington lehetőségei meglehetősen korlátozottak.

 Név nélkül nyilatkozó tisztviselők szerint a bagdadi kormányzat ellen fordult szunnita lázadó erők elleni légicsapások jöhetnek szóba, fegyverszállítás a síita Nuri al-Maliki vezette kormánynak, illetve az iraki hadsereg kiképzésének kiterjesztése. Az amerikaiak által kiképzett iraki kormányerők azonban összeomlottak az északi országrészben, s a lázadók könnyűszerrel haladnak Bagdad felé.

Legvalószínűbb, hogy a fokozatosság mellett döntenek, mondta el a fehérházi gondolkodást jól ismerő illetékes. Először csak megnövelik az iraki kormányerők anyagi támogatását, s ha tovább súlyosbodik a helyzet, akkor fontolóra veszik a légitámadások lehetőségét. Az amerikaiak már most is bevetnek felderítő drónokat Irak felett, s megosztják a hadszíntéri adatokat Bagdaddal. A légicsapásokat a törökországi Incirlik amerikai légibázisról vagy a térségbe vezényelt USS George H.W. Bush repülőgéphordozóról felszálló gépek hajthatnák végre.

Jeges téli éjszaka Budapesten. Egy csapat fiatal a hideggel dacolva a magyar főváros budai oldalán található Millenáris Teátrum mellett gyülekezik. A Budapesti Fesztiválzenekar éjféli hangversenyére, a Midnight Musicra várnak. Az immár harminc éves együttes nem csupán hatásos és tartalmas muzsikálásával szerzett nemzetközi ismertséget és rangot, hanem azzal is, ahogy hangversenyeit rendezi.