MSZP;feljelentés;Zsolnay;márkanév;

- MSZP: Feljelentés a Zsolnay márkanév levédetése miatt

Hűtlen kezelés miatt tesznek feljelentést ismeretlen tettesek ellen szocialista országgyűlési képviselők, mert a Zsolnay márkanevet az Európai Unióban és az Egyesült Államokban szerintük jogalap nélkül védette le egy cég.

Tóth Bertalan és Szakács László közösen tartott pénteki pécsi sajtótájékoztatón azt mondta, vélelmezik, hogy a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-t, a pécsi önkormányzatot és Magyarországot is kár érte, mert feltételezésük szerint jogalap nélkül védette le a Zsolnay márkanevet az USA és az Európai Unió szabadalmi hivatalainál a Swiss Art Kft. Mindez azt jelenti, mondta Tóth Bertalan, hogy a cég akkor is Zsolnay márkanévvel forgalmazhatna termékeket, ha azok nem is a manufaktúrában készülnének. Tóth Bertalan kijelentette: a pécsi önkormányzat és a Zsolnay gyár többségi tulajdonosa között fennálló szindikátusi szerződés egyértelműen rögzíti, hogy a Zsolnay márkanévvel, mint védjeggyel kapcsolatos bármilyen jogi lépést csak a gyárat működtető Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. közgyűlésének jóváhagyásával lehetne megtenni. Mivel ez a felhatalmazás nem történt meg a képviselő szerint, a magáncégnek nem volt joga levédetni a márkanevet.

Szakács László azt mondta, egy 2005-ös kormányhatározat is kimondja, hogy a Zsolnay márkanevet kizárólag a manufaktúra vagy a pécsi önkormányzat védetheti le, s minden ezzel kapcsolatos ügyletről tájékoztatni kell a kormányt. Hozzátette: meglátása szerint hanyagság történt a manufaktúra vagy a kormány részéről, hogy a 2013-ban elindult, s lezajló védjegybejegyzések mindeddig titokban maradtak. A szocialista országgyűlési képviselők azt mondták, a társaság tulajdonosa az a Cséplő Petra, aki egyben a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. igazgatósági elnökeként is dolgozik, és a manufaktúra többségi tulajdonosának felesége. Cséplő Petra az MTI érdeklődésére nem kívánt nyilatkozni.

Az igazgatóság elnöke még szerdán az Új Dunántúli Naplónak viszont elismerte, hogy levédette a Zsolnay márkanevet cége, a Swiss Art Kft. részére, de azt határozottan cáfolta, hogy „csalárd szándékból” tette volna. Azt állította, hogy kifejezetten amiatt döntöttek a lépés mellett, mert úgy érezték, jelen pillanatban csak így tudják megvédeni a nevet. Egyfelől amiatt - áll a baranyai napilap beszámolójában - mert az látható szerinte az elmúlt hónapok történéseiből, hogy egy gazdasági érdekcsoport folyamatosan a gyár hitelének rontásán munkálkodik, másfelől pedig azért, mert éppen ebből a körből valaki a múlt év nyarán (mint írják, a Swiss Art Kft. körülbelül egy éve adta be a védjegy kérelmet) megpróbálta egy külföldi országban levédetni a maga cége számára a Zsolnay nevet. Ők éppen akkor kerültek képbe, mondta a napilapnak, amikor ez a tudomásukra jutott, és jöttek rá arra, hogy a Zsolnay márkanév csak hazánkban van levédve a gyár részére. Közölte azt is, hogy nem állt szándékukban a nevet felhasználni saját cégénél, az elmúlt tíz hónapban sem tették ezt meg. A napilap azon kérdésére, hogy miért nem a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. részére védették le a márkanevet külföldön, azt mondta, éppen a fentiek miatt, a Zsolnayt ért támadások miatt tették ezt.

Csalás miatt ítélte egy év négy hónap felfüggesztett szabadságvesztésre és 1,8 millió forint pénzbüntetésre az egyik fővárosi kórház meddőségi centrumának korábbi vezetőjét első fokon, nem jogerősen pénteken a Pesti Központi Kerületi Bíróság.