Az iraki parlament tegnap Núri al-Máliki kormányfő kezdeményezésére ült össze, hogy rendkívüli állapotot rendeljen el. A döntéshez legkevesebb 165 képviselő jelenlétére lett volna szükség, ám csak 128-an jelentek meg.
A szíriai polgárháborúban is jelentős szerepet vállaló Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű szélsőséges iszlamista csoport, amely kedden és szerdán elfoglalta Moszult, Irak második legnagyobb városát, Ninive tartományt, valamint Kirkuk és a szintén közeli Szalaheddin tartomány egyes körzeteit, illetve Szaddám Huszein szülővárosát, Tikrítet, számos fegyverraktárak és bankot kirabolva, tegnap kevesebb mint száz km-re megközelítette Bagdadot.
Al-Máliki kormányfő szerdán felszólította a különböző törzseket, hogy nyújtsanak támogatást a kormányhadseregnek és a rendőrségnek, kérte egyben a lakosságot, hogy jelentkezzenek önkéntesnek a hadseregbe, és vegyenek részt az ILIÁ elleni harcban.
A válságos helyzetben a kurdok léptek, ellenőrzésük alá vonva az egyik legnagyobb városnak számító Kirkukot, hogy megakadályozzák a szunnita szélsőségesek rémuralmát. Egy kurd szóvivő szerint az iraki hadsereg elhagyta a várost. Harcok folytak országszerte, a hadsereg különleges egységei visszavették az ellenőrzést Tikrítben.
A helyzetet bonyolítja, hogy a szintén síita többségű Irán is érintve érzi magát. A perzsa állam harcolni fog a szunnita iszlamisták észak-iraki hadműveletét kísérő erőszak és terrorizmus ellen - jelentette ki tegnap Haszan Róháni államfő. Mohamed Dzsavad Zarif iráni külügyminiszter jelezte: országa kész támogatni Irak síita vezetését a terrorizmus elleni harcban.