Fischer Ádám;Művészetek Palotája;Budapesti Wagner Napok;

- Wagner-napok

A Tannhäuser és a Ring-tetralógia bemutatásával folytatódnak  idén a Budapesti Wagner-napok. Fischer Ádám, a június 22-ig tartó fesztivál művészeti vezetője elmondta: a Tannhäusert Matthias Oldag, a Ringet Hartmut Schörghofer korábbi rendezésének felújított változatában mutatják be.

A Magyarországon most debütáló énekesek közül kiemelte a Wotant alakító Egils Silinst, aki Frankfurt, Basel és Bécs közönségét is meghódította már különleges basszbaritonjával, valamint Jay Hunter Morrist, akit Siegfried szerepében a Met-közvetítésekről már ismerhet a hazai közönség.

Az előadások karmestere, Fischer Ádám szerint kénytelenek "váltott lovakkal" játszani, a teljes tetralógiát csak így lehet négy nap alatt előadni. "Meg kell találni a szereposztás változtatásának helyes mértékét, mely mellett az előadások jellege még nem változik" - magyarázta.

A Művészetek Palotája közleménye szerint a Ringet rendező Hartmut Schörghofer nem a megszokott operai kliséket és eszközöket használja, hanem társműfajokat hív segítségül: filmvetítés, árnyjáték, táncosok, bábok segítségével, valamint egy többfunkciós díszletfal alkalmazásával jeleníti meg a rajnai sellők gyűrűjének elrablásától a Valhalla pusztulásáig vezető mitológiai történetet.  

A Budapesti Wagner-napok sorozata 2006-ban a Parsifallal indult el. Azóta a teljes "kanonizált életműből", vagyis a Wagner által vállalt tíz operából már csak A bolygó hollandi maradt ki a bemutatók sorából.

Megugrott áprilisban az árfolyamgátba belépő adósok száma: 2991 új szerződést kötöttek a bankok. A gyűjtőszámla-hitelek száma ezzel megközelítette a 170 ezret, a lakossági devizajelzáloghitel-állomány 40 százalékát törlesztik fix árfolyamon.