A jogszabály négy hónappal az idei önkormányzati választás előtt alapvetően átalakítja a fővárosi közgyűlés és a kerületi polgármesterek választására vonatkozó eljárást, holott egy 2005-ös alkotmánybírósági határozat szerint a választás előtt rövid idővel már nem lehet változtatni a szabályokon. Karácsony Gergely arra is emlékeztetett: az alaptörvény szerint a budapesti közgyűlés tagjait a város lakói közvetlenül választják, most viszont valójában nem is lesz ilyen választás, mert a fővárosi közgyűlés kialakításának alapját a kerületi polgármesterjelöltekre leadott szavazatok képezik majd.
Hozzátette, hogy ha valaki elveszíti a polgármesteri megbízatását, akkor a fővárosi közgyűlési megbízatása is megszűnik, ami újabb alkotmányossági problémákat vethet fel. Szintén alaptörvény-ellenes és a választói egyenlőség alapelvét sértő, hogy a kompenzációs mandátumok kiosztása során egyfajta "súlyozott módon" veszik figyelembe a szavazatokat. Csakhogy, miután az egyes kerületekben élő választópolgárok száma jelentős eltérést mutat, lehetnek olyan választók, akiknek a voksa ötször annyit fog érni, mint egy másik fővárosi polgáré.
Az is alaptörvény-ellenes továbbá, hogy a jelölőszervezetek jogerős nyilvántartásba vétele után az állampolgárok nem kérhetik ki a személyükre vonatkozó adatokat, tehát nem tudják ellenőrizni, hogy visszaéltek-e az aláírásukkal. Ez alkotmányos indok nélkül korlátozza a személyes adatok védelméhez való, az alaptörvényben elismert jogot - fejtette ki Karácsony, mindezek alapján nyomatékosan kérve Ádert, ne hagyja hatályba lépni a jogszabályt, hanem kérje az Ab előzetes normakontrollját.
Ugyanezt kéri az államfőtől az MSZP is. Bárándy Gergely képviselő és Horváth Csaba fővárosi frakcióvezető személyesen adták át az erre vonatkozó levelüket a Köztársasági Elnöki Hivatal vezetőjének. A szocialisták emlékeztettek: tisztességtelen törvényt fogadott el a Ház, olyan jogszabályt, amely a választást elcsalva kis politikai támogatottságból teremtene többséget a kormányoldal számára.