A szakma által vitatott abortusztablettát már felvették a gyógyszerek hivatalos jegyzékébe. Az állami gyógyszer-ellenőrzési hivatal engedélye alapján a tablettákat a kórházak és a szakorvosok írhatják fel, használatuk a terhesség 49. napjáig engedélyezett.
A cseh nőgyógyászok üdvözölték az abortusztabletta engedélyezését, mert szerintük az sokat segíthet a nőknek, s megkíméli őket a kockázatos orvosi beavatkozásoktól. "A művi terhesség-megszakítás évtizedek óta engedélyezett Csehországban. A jövő héttől kezdve lehetőség nyílik arra, hogy az orvosok a szokásos műtét helyett ezt kíméletesebb úton is megtegyék" - mondta a lapnak Marek Lubusky, az olmützi egyetemi kórház nőgyógyászati osztályának orvosa.
Az abortusztabletták ára mintegy 3500 korona lesz, az egészségbiztosítók egyelőre nem fizetik. A korábban használt abortusztablettákat nemcsak a szakorvosok, hanem a családi és a gyermekorvosok is felírhatják. A legújabb abortusztablettáknál azonban csak a kórházak és a szakorvosok lesznek erre hivatottak.
Az újság szerint a legújabb abortusztabletta eddig Európa 25 országában van hivatalosan engedélyezve.
A Társaság a Szabadságjogokért programvezetője márciusban adott hírt írt arról, hogy a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) döntése szerint az abortusztabletta biztonságos, a hatályos abortuszszabályozásnak és az orvos szakmai álláspontnak megfelelően alkalmazható. A TASZ a döntésre hivatkozva nyílt levélben kér felvilágosítást az egészségügyi államtitkárságtól, miért nem engedélyezi a tabletta alkalmazását.
Az államtitkárság korábbi közleménye szerint a tabletta használatával kapcsolatos "kockázatok továbbra is vita tárgyát képzik". A TASZ kíváncsi lett arra, hogy melyek ezek a "rejtett kockázatok", a szervezet két év után kapta meg az adatokat a GYEMSZI-től.
A Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium állásfoglalásában már 2005-ben kimondta, hogy az abortusztabletta alkalmazása nem vonja maga után a terhességmegszakítások számának növekedést, és kevesebb kockázattal jár, mint a műtéti beavatkozás. A TASZ ebben a helyzetben fordult nyílt levélben - a Patent Egyesülettel közösen - az egészségügyi államtitkársághoz. Ugyanis szerintük a dokumentumok azt bizonyítják, hogy az illetékesek elvégezték a megfelelő eljárásokat, kockázatelemzést, és megállapították, hogy a tabletta használata hatásos és biztonságos.