Tavaly havonta 87 510 forintra volt szüksége egy felnőttnek ahhoz, hogy a létminimumon éljen. Ebből havi 25 ezret lehetett élelmiszerre költeni, különben a rezsire már nem maradt pénz - ez derült ki a Központi Statisztikai Hivatal jelentéséből. Aki ennél többet evett, vagy netán megvendégelte rokonát, barátját, az túllépte a megengedett limitet.
Még rosszabbul jártak azok, akik lakást vettek, ők olyan renitensek, hogy nem is lehettek a felmérés alanyai. Annak ellenére "nem képezik a létminimum meghatározásának háztartásállományát", hogy a jelzáloghitelesek egymilliónál is többen vannak. Ők azért nem számítanak, mert csak tovább rontanának a statisztikát. Pedig már nem nagyon van lejjebb, a családosok felének elég élelmiszerre se futja. Ebben csak a törököknél rosszabb a helyzet, még Mexikóban is jobb.
Legalább mindenki tudja, hol a helye. Azok, akik nem kaptak, vagy örököltek lakást a szülőktől, hanem kénytelenek havi 30-50 ezer, vagy még többet lakbérre, törlesztésre elherdálni, netán nem érik be a havi élelmre előírt összeggel, a problémás családok közé tartoznak. Az új kormányban róluk a szociális- és felzárkózásügyi államtitkárság "gondoskodik". A szociálisan érzékeny Balog Zoltán miniszter nem hagyja az út szélén őket, az "alullévők vegetációjához is segítséget nyújt". Azt már eddig is tudtuk, akinek nincs semmilye, az annyit is ér. Nem úgy, mint azoknak, akik a vállukon viszik Magyarországot. A "teherhordozóknak" nem kell a szegényekkel vegyülniük, a család- és ifjúságügyi államtitkárság kegyeltjei lettek, problémáikat mások, máshogy kezelik.
A KSH jelentése alapján nem tudni, melyik államtitkárságnak lesz több feladata, nem lehet véletlen, hogy kimaradt, hányan is élnek létminimum alatt. Azért az kiderül, hogy a munkavállalók 25 százalékának keresete nem éri el ezt az összegét. Tehát legalább egymillió ember hiába dolgozik, szegény marad. És a nélkülözésnek is vannak fokozatai: ne feledkezzünk meg arról a mintegy 300 ezer emberről sem, akik egyetlen forint ellátást sem kapnak.
A dicshimuszok helyett kérjük a kormánytól a pontos, egyenes választ: hányan is éheznek, fáznak, nyomorognak az országban?